۱۳۹۸/۰۳/۱۸

عبور خطرناک دو ناو جنگی آمریکا و روسیه با فاصله چند متری از هم ...

این تصاویر ویدئویی را ملوانان ناو آمریکایی از روی عرشه تهیه کرده‌اند
دو ناو جنگی آمریکا و روسیه در غرب اقیانوس آرام تنها با فاصله چند متر از کنار هم رد شدند. رویارویی که بسیاری آن را خطرناک و غیرضروری خوانده‌اند. هر دو طرف یکدیگر را سرزنش می‌کنند. تصاویر ویدئویی مربوط به این واقعه واکنش فراوانی در رسانه‌ها به دنبال داشته است.
ناو چنسلرویل آمریکا و ناو جنگی آدمیرال وینوگرادوف روسیه حدود ساعت شش و نیم صبح روز جمعه (هفتم ژوئن) به وقت مسکو در حالی که هر دو کشتی جنگی در یک مسیر حرکت می کردند به ۵۰ متری یکدیگر رسیدند به طوری که ملوانان از روی عرشه چشم در چشم هم شدند.
این عبور نزدیک ناو روسی را ناچار کرد که با "مانور اضطراری" از برخورد با ناو آمریکایی پرهیز کند.
با این حال، طرف آمریکایی روس‌ها را مسئول این واقعه خوانده و کلایتون داس، فرمانده ناوگان هفتم نیروی دریایی آمریکا گفته مانور ناو روسی "ناایمن و غیرحرفه‌ای" بوده است.
این فرمانده آمریکایی ادعای نیروی دریایی روسیه مبنی بر مقصر دانستن ناو آمریکایی را رد کرده و آن را "تبلیغات" خوانده است.

 
عکس دیگری که نیروی دریایی آمریکا منتشر کرده میزان نزدیکی این دو ناو به یکدیگر را نشان می‌دهد در همین حال، فرمانده ناوگان اقیانوس آرام روسیه گفته این واقعه در جنوب‌شرقی دریای شرق چین روی داده و تاکید کرده که ناو روسی در اعتراض به حرکت ناو آمریکایی برای آن پیغام ارسال کرده است.
نیروی دریایی روسیه می‌گوید ناو آمریکایی "به یک باره تغییر جهت داد و به سمت مسیری که ناو آدمیرال وینوگرادوف در حال حرکت بود نزدیک شد" که منجر به مانور ناگهانی و سریع ناو روسی شد.
پاتریک شاناهان، سرپرست وزارت دفاع آمریکا گفته رسما نسبت به این واقعه و آنچه رفتار ناایمن ناو روسی خوانده، شکایت خواهد کرد.
روسیه و آمریکا متناوبا یکدیگر را به مانورهای خطرناک نیروهایشان در آسمان و دریا متهم می‌کنند.
ماه نوامبر گذشته هم ارتش آمریکا تصاویر ویدئویی منتشر کرد که از رخنه یک جنگنده روسی به حریم پروازی یک جنگنده آمریکایی بر فراز دریای سیاه خبر می‌داد.
آمریکا آن واقعه را "غیرمسئولانه" خواند اما روسیه مدعی شد که جنگنده این کشور این مانور را برای اخطار به جنگنده آمریکایی که "وارد حریم هوایی روسیه" شده بود انجام داده است.
جاناتان مارکوس، گزارشگر امور نظامی بی‌بی‎‌سی می‌گوید معمولا این چنین وقایعی میان نیروهای آمریکایی و روسیه در دریای سیاه روی می دهد که مسکو روی تسلط بر آن تعصب دارد اما در بخش آسیایی اقیانوس آرام معمولا چنین رویارویی‌ها میان آمریکا و چین روی می‌دهد. به هر ترتیب نزدیکی دو ناو جنگی آن هم به این صورت واقعا "غیرضروری و خطرناک" به نظر می‌رسد و طبیعی است که یکی از طرفین و شاید هر دو آنها در این میان مقصر است.

هیچ نظری موجود نیست: