۱۳۹۸/۰۳/۱۳

ویزای آمریکا؛ ارائه آدرس شبکه‌های اجتماعی برای دریافت روادید الزامی شد

 
متقاضیان روادید آمریکا باید تمام شناسه‌های خود در شبکه‌های اجتماعی را هنگام تقاضای ویزا در اختیار مقام‌ها بگذارند.
دستورالعمل جدید وزارت خارجه آمریکا از متقاضیان دریافت روادید (ویزای) این کشور می‌خواهد که شناسه‌های خود در شبکه‌های اجتماعی و آدرس‌های پست الکترونیک (ایمیل) و شماره‌ تلفن‌های خود در پنج سال گذشته را در اختیار کنسول‌گری قرار دهد.
پیشتر سازوکاری مشابه این برای کسانی که به مناطق خاصی از جهان تردد داشتند پیش‌بینی شده بود؛ نقاطی که به اصطلاح در دست گروه‌های تروریستی است. حالا به نظر می‌رسد که این قانون برای تمامی متقاضیان دریافت روادید آمریکا الزامی است.
در سال ۲۰۱۸ که آمریکا به صورت محدود این دستورالعمل را اجرا کرد، گروه‌های حقوق بشری با اعتراض به آن گفتند که در عمل چنین اقدامی منجر به خودسانسوری افراد خواهد شد.
دولت دونالد ترامپ که با وعده "سر و سامان دادن به وضعیت مهاجرت" بر سر کار آمده اما به دنبال "بررسی دقیق پیشینه افراد" پیش از صدور روادید است.
وزارت خارجه آمریکا این احتمال را مطرح کرده که این دستورالعمل در سال شامل حال ۱۴ میلیون و هفتصد هزار نفر خواهد شد.
این قاعده شامل دیپلمات‌ها و مقام‌های رسمی کشورها نمی‌شود. اما کسانی که بخواهند برای کار یا تحصیل به آمریکا بیایند مجبور به ارائه این اطلاعات خواهند بود.
یکی از مقام‌های وزارت خارجه آمریکا در توضیح ضرورت وضع چنین دستورالعملی به وبسایت خبری "هیل" گفته است که آمریکا همواره به دنبال یافتن راه‌کارهای جدیدی برای اطمینان از امنیت مردم کشور است. او گفته که همزمان آمریکا با ورود قانونی به کشور موافق است.
این مقام وزارت خارجه که خواسته ناشناس باقی بماند گفته کسانی که به دولت آمریکا درباره حضورشان در شبکه‌های اجتماعی دروغ بگویند با عواقب بدی روبه‌رو خواهند شد.

هیچ نظری موجود نیست: