۱۳۹۷/۱۱/۲۵

یک افسر ضدجاسوسی سابق آمریکا ، اطلاعات فوق سری پنتاگون را به ایران داده است

 

آن طور که گفته شده مونیکا ویت پیش از آغاز همکاری با ایران به اسلام گرایش پیدا کرده بوده بی بی سی : وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرده مونیکا ویت، افسر سابق ضدجاسوسی نیروی هوای این کشور اطلاعات فوق‌سری درباره شبکه جاسوسی پنتاگون به ایران داده است.
بنابر این گزارش، چهار ایرانی هم به همکاری با سپاه پاسداران در عملیات‌های سایبری-امنیتی متهم شده‌ و تحت تعقیب اف‌بی‌آی قرار گرفته‌اند.
در بیانیه‌ای که وزارت دادگستری آمریکا روز چهارشنبه (۱۳ فوریه) منتشر کرده مونیکا الفرید ویت، ۳۹ ساله، افسر دایره ضدجاسوسی نیروی هوایی در سال‌های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۸ تحریم شده که پس از خروج از این نیرو هم از سال ۲۰۱۰ به طور قراردادی و پاره وقت با وزارت دفاع آمریکا همکاری داشته است.
بنابر این بیانیه، خانم ویت در سال ۲۰۱۳ شروع به همکاری با ایران کرده و اطلاعات فوق‌سری چون هویت چند نفر از جاسوسان آمریکایی را به مقام‌های ایرانی داده است.
وزارت دادگستری آمریکا می گوید خانم ویت توانسته بوده در مدت خدمت در ارتش و همکاری با پنتاگون، بالاترین ارزیابی‌های امنیتی را پشت سر بگذارد و به همین علت به اطلاعات فوق محرمانه دسترسی داشته است. او همچنین بارها به خارج از آمریکا اعزام شده بود تا عملیات‌های ضدجاسوسی انجام دهد.
آن طور که در دادگستری آمریکا می‌گوید مونیکا ویت در فوریه سال ۲۰۱۲ (هفت سال پیش) برای حضور در کنفرانس "هالیوودیسم" به ایران می‌رود که سازمان افق‌نو برگزار کرده و سپاه پاسداران یکی از اسپانسرهای آن بوده است.
او در جریان این سفر و در دیدار و تعامل با یک شهروند ایرانی-آمریکایی که در این پرونده فرد الف معرفی شده با نهادهای امنیتی ایران آشنا می‌شود و یک سال بعد، یعنی در ماه اوت سال ۲۰۱۳ در جریان سفری دیگر به ایران در حالی که خانه و تجهیزات کامپیوتری لازم در اختیار او قرار داده می‌شود شروع به لو دادن اطلاعات محرمانه می‌کند و اسامی چند مامور امنیتی آمریکایی را که با آنها همکاری می‌کرده یا آنها را می‌شناخته به ماموران اطلاعاتی ایران می‌دهد.
کنفرانس هالیوودیسم که در اطلاعیه وزارت دادگستری آمریکا به آن اشاره شده بخشی از فعالیت‌های سازمان افق‌نو در ایران است و آن طور که در وبسایت این موسسه آمده ششمین دوره آن هم اردیبهشت ماه امسال در شهر مشهد برگزار شده است.
در وبسایت افق‌نو همچنین تصاویر میهمانان آمریکایی و خارجی شش کنفرانس هالیوودیسم منتشر شده است.

 

اف‌بی‌آی می‌گوید مونیکا ویت آخرین بار در جنوب شرقی آسیا دیده شده چهار ایرانی متهم به عملیات سایبری-امنیتی
در بیانیه امروز وزارت دادگستری آمریکا همچنین نام چهار شهروند ایرانی دیده می‌شود که آمریکا می‌گوید در پی همکاری خانم ویت با ایران توانسته‌اند علیه جاسوسان آمریکایی عملیات امنیتی-سایبری انجام دهند.
مجتبی معصوم‌پور، بهزاد مصری، حسین پرور و محمد پریار چهار ایرانی هستند که در پرونده وزارت دادگستری علیه مونیکا ویت نام‌شان گنجانده شده است.
آمریکا می‌گوید این افراد در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ با استفاده از حساب‌های ساختگی در شبکه‌های اجتماعی، برای هک کردن کامپیوترهای امنیتی و همچنین ارسال بدافزار برای رخنه در منابع محرمانه تلاش کرده‌اند و مشخصا افسران اطلاعاتی را که مونیکا ویت می شناخته هدف قرار داده‌اند.
وزارت دادگستری آمریکا می‌گوید حکم جلب همه مظنونان این پرونده صادر شده هر چند هیچ کدام هنوز بازداشت نشده‌اند.
در خبری دیگر وزارت دارایی آمریکا نام سازمان افق‌نو و چند شهروند ایرانی را به دلیل پشتیبانی از دستیابی به اطلاعات و حمله سایبری در فهرست تحریم‌های خود قرار داده است.

 

در وبسایت افق‌نو تصاویری از میهمانان خارجی کنفرانس‌های این سازمان منتشر شده است دفتر کنترل دارایی‌های خارجی این وزارتخانه (اوفک) در اطلاعی‍ه‌‍ای"افق نو" که کنفرانس‌های بین‌المللی چون هالیوودیسم را برگزار می‌کند متهم کرده که با سپاه همکاری دارد و در جریان این کنفرانس‌ها تلاش کرده از اتباع خارجی از جمله چند شهروند آمریکایی اطلاعات به دست آورد و آنها را استخدام کند.
این همان کنفرانسی است که وزارت دادگستری آمریکا می‌گوید مونیکا ویت برای نخستین‌بار در سال ۲۰۱۲ در آن شرکت کرد.
معلوم نیست که آیا خانم ویت پیش از این کنفرانس و در حالی که همچنان با بخش ضدجاسوسی پنتاگون همکاری داشته به ایران سفر می‌کرده یا خیر.
وزارت دارایی آمریکا همچنین یک نهاد مستقر در ایران و پنج شهروند ایرانی را در فهرست‌ تحریم‌های خود قرار داده که به گفته آمریکا برای دستیابی به اطلاعات در حمله سایبری به کامپیوترهای کارکنان فعلی و پیشین دولت و ارتش آمریکا دخیل بوده‌اند. به گفته این وزارتخانه هدف از حمله سایبری نصب بدافزار بر روی کامپیوترهای آنان بوده است.
همچنین شرکتی به نام "نت پیگرد سماوات" نیز تحریم شده است.
غلامرضا منتظمی، نادر طالب‌زاده، زینب مهنا طالب‌زاده، حسین عباسی، مجتبی معصوم‌پور، میلاد میرزا بیگی، حسین پرور، حامد قشقاوی و محمد باقر شیرین‌کار افرادی هستند که در فهرست تحریم‌شدگان وزارت دارایی آمریکا قرار گرفته‌اند.
مشهورترین فرد این فهرست نادر طالب‌زاده، فیلمساز ایرانی است که در اطلاعیه وزارت دارایی آمریکا به عنوان رئیس افق‌نو معرفی شده است.
آمریکا می‌گوید سپاه پاسداران، از افق‌نو "حمایت" می‌کند که ماموریتش "تولید محتوا و ایجاد خط فکری ضد آمریکایی" است.
منبع : بی بی سی

هیچ نظری موجود نیست: