۱۳۹۷/۰۶/۲۷

روسیه: هواپیمای نظامی را سوریه سرنگون کرد؛ اسرائیل مقصر بود

 
 
هواپیمای تجسسی ایلوشن۲۰ روسی وزارت دفاع روسیه روز سه‌شنبه، ۲۷ شهریورماه، در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد که پدافند هوایی سوریه «سهواً» عامل سرنگونی هواپیمای نظامی تجسسی روسیه در لاذقیه سوریه بوده است.
  روسیه در عین حال مانورهای «خطرناک» جنگنده‌های اسرائیلی را مقصر سقوط این هواپیما معرفی کرده و اقدام خلبانان آنها را «غیرمسئولانه» خواند.
به گزارش خبرگزاری رویترز، در سقوط این هواپیما، از نوع ایلوشن۲۰، ۱۵ نیروی ارتش روسیه جان باخته‌اند.
پیشتر شبکه خبری سی‌ان‌ان و خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام آمریکایی گفته‌ بودند که واشینگتن گمان می‌کند که این
هواپیما به‌ شکل ناخواسته هدف پدافند هوایی نیروهای دولتی سوریه قرار گرفته‌ است.
وزارت دفاع روسیه بامداد سه‌شنبه اعلام کرد که یک هواپیمای نظامی این کشور با ۱۴ سرنشین در نزدیکی ساحل سوریه ناپدید شده ‌است.
به گفته این وزارتخانه، این هواپیما زمانی ناپدید شده که «جنگنده‌های اسرائیل و یک ناوچه فرانسوی» مشغول انجام عملیات در سوریه بودند.
با این حال چند ساعت طول کشید تا روسیه رسما تحلیل آمریکایی‌ها از سقوط هواپیمای نظامی را بپذیرد.
اما بیانیه وزارت دفاع روسیه بخش مهم‌تری نیز دارد: در این بیانیه آمده است که جنگنده‌های اسرائیلی «عمدا موقعیت خطرناکی» را ایجاد کرده‌اند که باعث ناپدید شدن هواپیمای روسی شده است.
به گزارش خبرگزاری ریانوستی به نقل از این بیانیه، خلبان‌های اسرائیلی با این اقدام خود در واقع هواپیمای نظامی روسیه را بر سر راه ضدهوایی‌های سوریه گذاشته‌اند.
آن طور که در این بیانیه آمده است، اسرائیل «تنها یک دقیقه قبل» از حمله، به روسیه خبر داده است که جنگنده‌هایش در منطقه هستند.
در همین زمینه خبرگزاری روسی تاس روز سه‌شنبه به نقل از سخنگوی وزارت دفاع روسیه نوشت که جنگنده‌های اف-۱۶ اسرائیلی از هواپیمای روسی در آسمان به عنوان حفاظ استفاده کرده و آن را در راه ضدهوایی‌های سوریه قرار داده‌اند.
سوریه با سامانه پدافندی اس۲۰۰ روسی این هواپیما را ساقط کرده است.
ایگور کوناشنکوف، سخنگوی این وزارتخانه، همچنین گفته است که روسیه «اقدام متناسب متقابل» در این زمینه را «حق خود» می‌داند.
خبرگزاری رویترز می‌گوید که سفارت اسرائیل در مسکو و ارتش این کشور تاکنون از اظهار نظر در این باره خودداری کرده‌اند.
لاذقیه در غرب سوریه، در کرانه دریای مدیترانه واقع است. ارتش روسیه که در کنار ایران مهم‌ترین حامی بشار اسد است، از پایگاه هوایی حمیمیم در این شهر استفاده می‌کند.
تلویزیون دولتی سوریه دوشنبه شب اعلام کرده بود که انفجارهای شدیدی در استان لاذقیه شنیده شده و گزارش شد که این انفجارها ناشی از حملاتی به یک یا چند مرکز یا موسسه دولتی ا‌ست.
به نظر می‌رسد این اهدافی است که جنگنده‌های اسرائیلی در پی‌شان بوده‌اند.

هیچ نظری موجود نیست: