۱۳۹۳/۱۱/۰۱

مشفق کاشانی درحضور خاتمی درگذشت


در این مراسم او در سخنانی به روایت خاطراتش از زمان کار در رادیو و همکاری با کسانی چون «قیصر امین‌پور»، «سیدحسن حسینی»، «سلمان هراتی»، «سهیل محمودی» و« ساعد باقری» پرداخت اما پس از آن که آخرین رباعی خود را خواند، از حال رفت.
حاضران در مراسم بلافاصله با اورژانس تماس گرفتند. مشفق کاشانی از خانه شاعران به بیمارستان ایرانمهر منتقل شد و در بیمارستان به دلیل نارسایی قلبی جان به جان آفرین تسلیم کرد.
پیش از این مهرداد اوستا، شاعر و از دوستان نزدیک استاد مشفق کاشانی در حین شعرخوانی در جمع شاعران چشم از جهان فروبسته بود.
در این مراسم چهره‌هایی هم چون سیدمحمد خاتمی، محمود دعایی، اسرافیل شیرچی، صادق خرازی، ساعد باقری، فاطمه راکعی و افشین علاء حضور داشتند. احمد مسجدجامعی هم نیز که در راه آمدن به مراسم بود، با شنیدن خبر حادثه، یک راست به بیمارستان رفت و در لحظات آخر درکنار استاد مشفق کاشانی بود.
سیدمحمد خاتمی خطاب به خانواده این شاعر گفت: «همه مایتیم شده‌ایم و فقط شما نیستید که پدر از دست داده‌اید.»
مشفق کاشانی این رباعی را برای مراسم جشن تولد سهیل محمودی خواند: «برخیز ز جا نه وقت خواب است ای دوست/ بنشین که شب شعر و شراب است ای دوست/ در بزم سهیل، زهره با چنگ نواخت/ میلاد بلند آفتاب است ای دوست.»
«عباس کی منش، ملقب به مشفق کاشانی در سال ۱۳۰۴در شهر کاشان‌ زاده شد. او تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در همین شهر و تحصیلات دانشگاهی را در دانشگاه تهران به پایان برد. از او ده‌ها مجموعه شعر چون «سرود زندگی»، «سراب آفتاب»، «آذرخش»، «آینه خیال» ‌و... منتشر شده است.
شرکت‌کنندگان در این مراسم پس از این واقعه، راهی خانه استاد مشفق کاشانی شدند تا با بازماندگان این شاعر هم‌دردی کنند.
انجمن شاعران ایران در سوم مرداد سال جاری مراسم بزرگ‌داشتی برای استاد مشفق کاشانی برگزار کرده بود

هیچ نظری موجود نیست: