۱۳۹۳/۱۰/۱۱

خوشامدگویی جهان به سال ۲۰۱۵

بخش‌های گسترده‌ای از جهان به سال جدید میلادی خوشامد گفته‌اند. سیدنی همانند هر سال جزو اولین‌هایی بود که با آتش‌بازی چشمگیر به استقبال سال ۲۰۱۵ رفت. مردم جزیره ساموآ نخستین افراد کره زمین بودند که سال جدید را جشن گرفتند.
 
 
 
۱۰ ساعت پیش از آنکه مردم در آلمان سال جدید میلادی را جشن بگیرند، بیش از یک میلیون نفر در بندر شهر سیدنی شاهد آتش‌بازی گسترده‌ای بودند که به مناسبت فرا رسیدن سال ۲۰۱۵ ترتیب داده شده بود. مراسم خیره‌کننده آتش‌بازی سال نو طبق رسم معمول هر ساله، در پل بندرگاه این شهر برگزار شد.
مقامات سیدنی نزدیک به پنج میلیون یورو برای این مراسم هزینه کردند. در آتش‌بازی‌های امسال یاد قربانیان حادثه گروگان‌گیری اخیر سیدنی نیز گرامی داشته شد.
در این میان ۳ هزار نیروی اضافی پلیس نیز برای تأمین امنیت شهر به هنگام تحویل سال به خدمت گرفته شدند.
دو ساعت پیش از سیدنی، سال جدید در نیوزلند تحویل شد. علی‌رغم هوای بارانی در این کشور، هزاران نفر از مردم در سواحل جمع شده و به آتش‌بازی خیره‌کننده به مناسبت فرا رسیدن سال جدید خیره شدند. مراسم جشن سال نو در نیوزلند همراه با برپایی کنسرت‌های متنوع بود.
مالزی در غم قربانیان
اما نخستین کسانی که آمدن سال ۲۰۱۵ را پیش از دیگران بر کره زمین جشن گرفتند، ساکنان جزایر ساموآ و لاین بودند. سال جدید میلادی روز چهارشنبه (۳۱ دسامبر) در ساعت ۱۱ به وقت اروپای مرکزی در این مناطق تحویل شد.
 

تحویل سال نو در کره جنوبی

در مالزی مراسم رسمی تحویل سال جدید به دلیل وضعیت فوق‌العاده‌ای که این کشور اکنون در آن به سر می‌برد، لغو شد. مقامات مالزی اعلام کردند، به دلیل سوانح هوایی از جمله مفقود شدن یک هواپیمای مسافربری و نیز وقوع سیل در شرق این کشور امسال برخلاف سال‌های گذشته مراسم جشن و پایکوبی تحویل سال جدید برگزار نخواهد شد.قرار است هزینه‌های برپایی مراسم برای کمک به آوارگان سیل هزینه شود.
 

فرستادن بادکنک به هوا به هنگام تحویل سال در توکیو
 
چین، ژاپن و کره جنوبی نیز به سال ۲۰۱۵ خوشامد گفتند. اما خیره‌کننده‌ترین تصاویر متعلق به مراسم تحویل سال از آن هنگ‌کنگ بود. آتش‌بازی‌ها در هنگ‌کنگ در بندر ویکتوریا با منظره چرخ‌ و فلک ۶۰ متری در پیش‌زمینه برگزار شدند.
شهر برلین، پایتخت آلمان، مطابق رسم هر ساله با مراسمی چشم‌نواز همراه با موسیقی و آتش‌بازی در برابر دروازه معروف براندنبورگ به استقبال سال ۲۰۱۵ می‌رود. در این مراسم صدها هزار نفر از جمله گردشگرانی که به برلین سفر کرده‌اند، شرکت دارند.
استقبال زودهنگام از سال نو
در این بین مردم روستایی کوچک در اسپانیا در حرکتی منحصر به فرد ساعت ۱۲ ظهر آخرین روز سال را برای خود به عنوان زمان تحویل سال جدید انتخاب کردند. آنها البته دلیل موجهی برای این کار خود داشتند.
 

مراسم سال نو در پکن
 
در این روستا که "بییار د کرنخا" نام دارد، تنها ۵۰ نفر زندگی می‌کنند که متوسط سن آنان نیز ۷۵ سال است. به گفته شهردار این روستا، به هنگام نیمه‌شب که سال تحویل می‌شود، ساکنان روستا همگی در خواب شیرین فرو رفته‌اند و کهولت سن نیز دیگر به آنان اجازه پایکوبی کردن در نیمه‌شب را نمی‌دهد.
آخرین سرزمینی که سال ۲۰۱۵ در آن تحویل خواهد شد، جزایر هاوایی خواهد بود. روز پنج‌شنبه (۱ ژانویه) در ساعت ۱۱ ظهر به وقت اروپای مرکزی ساکنان هاوایی سرانجام این امکان را خواهند داشت که سال نو را به یکدیگر تبریک بگویند.

هیچ نظری موجود نیست: