۱۳۹۳/۱۰/۱۵

نسخه‌های خانگی در آلمان برای غلبه بر سرماخوردگی

سیستم بهداشت و درمان و پوشش بیمه درمانی در آلمان در حدی است که شهروندان عملا نیازی به نسخه‌های خانگی ندارند. با وجود این بسیاری هنوز به روش خود با بیماری برخورد می‌کنند. از نظر آلمانی‌ها چه عناصر و پدیده‌هایی درمانگرند؟

آبجوی جوشیده
به اعتقاد بسیاری از مادران آلمانی – به ویژه در نسل‌های پیشین – آبجوی جوشیده برای درمان سرماخوردگی مفید است؟ برخی منابع علمی با نگاه یکجانبه هم این مدعا را تأیید می‌کنند. مثلا گفته می‌شود هومولون‌ها و ایزوهومولون‌های موجود در آبجو ویژگی‌های ضدویرروسی دارند. پژوهشگران "ساپورو"، سومین آبجوسازی بزرگ ژاپن، می‌گویند برای مشاهده هرگونه "تأثیر" ضدویروسی باید حدود ۲۰ لیتر آبجو جوشیده نوشید.
 
پارچه دور پام چیز مهمی نیست!
اگر دیدید یک آلمانی عضله پشت ساق پایش را قنداق‌پیچ کرده و در رختخواب درازکشیده، بدانید تب دارد. از آنجایی سطح پشت ساق وسیعتر از سطح پیشانی است، پیچیدن دستمال مرطوب دور ساق پا دمای بدن را سریعتر پایین می‌آورد. دو توصیه پزشکی در آلمان: برای این کار از آب ولرم استفاده کنید (نه یخ!)؛ دستمال نم‌دار را پس از ۳۰ دقیقه بردارید.
 
دستمال دور گردن نشانه چیست؟
داخل خانه یا محل کار بستن دستمال دور گردن، اگر شل بسته شده باشد، نشانه آراستگی است. اما اگر دستمال سفت بسته شده باشد، نشانه بیماری است. آلمانی‌های سرماخورده دستمال یا شال دور گردن می‌بندند تا از علائم گلودرد بکاهند (درست) و از چرکی‌شدن لوزه‌ها پیشگیری کنند (نادرست). مهمتر اینکه شال یا دستمال دور گردن از یکی از "آسیب‌پذیرترین" قسمت‌های بدن یک آلمانی محفاظت می‌کند ...
 
 
... یعنی پشت گردن. بسیاری از آلمانی‌ها معتقدند که گردن حتی اگر در مسیر کوران ملایم هوا قرار بگیرد هم فرد دچار گردن‌درد، سردرد، سرماخوردگی یا آنفلوآنزا می‌شود. اورتوین آدامز، یک متخصص ویروس‌شناسی در آلمان، در این مورد می‌گوید: "از پایه بی‌اساس". به اعتقاد او، از نظر پزشکی ثابت نشده که دمای بدن از طریق پوست گردن زودتر از دیگر سطوح بدن کاهش می‌یابد؛ سرد بودن بدن هم لزوما به سرماخوردن ختم نمی‌شود.
 
چوب شور، نان سوخاری و کوکاکولا
یک نسخه خانگی دیگر: نوع خاصی از نان سوخاری (در آلمانی "تسویباک" / Zwieback) یا مُشتی چوب شور به درمان اسهال یا استفراغ کمک می‌کند. برای فرو بردن نان سوخاری و چوب شور هم کولا بهترین نوشیدنی است. با وجود این‌که خوردن دو مورد اول در هنگام مشکلات گوارشی خوب است – به ویژه نمک موجود در چوب شور. بهتر است از کولا صرف نظر کرد، کافئین ادرارآور شناخته شده‌ای است.
 
بابونه آرام‌بخش
وقتی بدن یک آلمانی با محلول نمک بابونه و آب تماس پیدا می‌کند، گویی همه نشانه‌های سرماخوردگی – حتی درد و حس کوفتگی – به یکباره از بین می‌روند. البته واقعا این‌گونه است. پژوهش‌ها نشان می‌دهند اکسیر شیمیایی بابونه با مهارکردن آنزیم "COX-2" از التهاب می‌کاهد. از سوی دیگر بخار حمام سرفه و گرفتگی مجاری تنفسی را کاهش می‌دهد. البته پزشکان آلمانی می‌گویند حمام فرد سرماخورده نباید بیش از ۲۰ دقیقه طول بکشد.
 
بیا بریم تب کنیم!
اما چطور می‌توان یک ویروس را کاملا از پای درآورد؟ آیا سونای داغ می‌تواند "تب جعلی" ایجاد کند و از این طریق ویروس سرماخوردگی یا آنفلوآنزا را کلا نابود کند؟ آدامز، ویروس‌شناس آلمانی می‌گوید: نه. به اعتقاد او، تب ویروس‌کش نیست؛ سونا هم نمی‌تواند دمای بدن را آنقدر افزایش دهد که در پی آن ویروس سرماخوردگی یا آنفلوآنزا از بین برود.
 
Milk and honey
شیر و عسل
آیا مخلوط شیر و عسل برای مقابله با سرفه‌های خشک و آزاردهنده مناسب است؟ علم در حال بررسی این نسخه خانگی آلمانی است. پژوهش‌ها نشان می‌دهند که عسل واقعا کارساز است. دو تحقیق جداگانه در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۱۲ در آمریکا نشان دادند که مقدار مشخصی عسل بیش از دارونماها (پلاسبو) با طعم عسل، در کاهش سرفه‌ی کودکان مؤثر است.
 
پیش به سوی بو دادن!
بنا بر نسخه‌های خانگی در آلمان، خام‌خوردن پیاز تأثیر معجزه‌آسایی در از بین بردن ویروس‌های هوازی دارد. در آلمان جوشانده پیاز به بیماران داده می‌شود. اگر چه نوشیدنی پیاز آب بدن را افزایش می‌دهد، اما هیچ مدرک علمی‌ای وجود ندارد که نشان دهد جوشانده پیاز از زنجبیل تازه یا چای گیاهی مؤثرتر است. بر اساس برخی شایعات، آب پیاز (جوشانده) حتی تهوع‌آور است.
 
جنسیت و درد
از هر زن آلمانی بپرسید، می‌گوید: مرد مریض پسربچه بهانه‌جویی است که نق‌زدنش تحمل‌ش را غیر ممکن می‌کند. آیا واقعا این‌طور است؟ پژوهشگران در استنفورد آمریکا ۱۶۰ هزار گزارش پزشکی را بررسی کردند که در آنها مبتلایان به ۲۵۰ بیماری درد را تشریح کرده بودند. نتیجه: زنان دریافت عمیقتری از درد دارند؛ یا دستکم این‌طور می‌گویند. اما این پرسش که "کدام جنس بیشتر از درد می‌نالد؟"، هنوز بی‌پاسخ مانده است.

هیچ نظری موجود نیست: