۱۳۹۳/۰۹/۳۰

گلوى پاره شده بزکوهى، توسط محیط بانان بخیه شد تا حیوان زنده بماند + عکس

یک بز کوهی در منطقه روستای تاش شاهرود که پس جدال با گرگ خود را از چنگال مرگ رهایی داد، توسط محیط بانان تحت مداوا قرار گرفته و نجات یافت.
مسئول روابط عمومی اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان شاهرود با اعلام این مطلب که بز کوهی دو ساله ای پس جدال با گرگ خود را از چنگال مرگ رهایی داد گفت: این اتفاق در منطقه روستای تاش روی داده است.
محمد رضا قاسمی ضمن اشاره به اینکه یکی از دوستداران محیط زیست پیش از ظهر  دیروز  پنجشنبه در منطقه تاش از توابع شهرستان شاهرود شاهد جدال بین یک راس بز کوهی با یک قلاده گرگ بوده است به مهر گفت: این بز توانسته بود خود را از چنگال گرگ رها کرده و اقدام به فرار کند که این دوستدار حیات وحش و محیط زیست طی تماسی با محیط بانان ما گزارشی مبنی بر وقوع اتفاق و ضرورت کمک به بز در راستای نجات آن می دهد.
او با اذعان بر اینکه حال عمومی بز رضایت بخش است، گفت: بز از ناحیه گردن زخمی شده بود و بلافاصله برای درمان به شاهرود منتقل شد.
قاسمی با تاکید بر رهاسازی بز زخمی پس از تیمار و بهبودی کامل گفت: این بز حدود ۱۰ روز در اداره محیط زیست نگهداری می شود و پس از بهبودی در منطقه خوش ییلاق شاهرود رها می شود.
قاسمی با بیان اینکه کمک به موقع این دوستدار محیط زیست و تلاش محیط بانان سبب شد تا بز کوهی کمتر از یک ساعت پس از حادثه به مرکز درمانی انتقال یابد، گفت: نقش رسانه در آگاهی بخشی و فرهنگ سازی عمومی در راستای حفظ حیات وحش و محیط زیست بسیار سازنده و تاثیرگذار است.
دامپزشک معالج نیز با بیان این مطلب که حال عمومی حیوان رضایت بخش است، گفت: این بز از ناحیه زیر فک دچار پارگی عمیق شده بود که اگر اقدام به موقع مردم و محیط بانان صورت نمی پذیرفت به طور قطع بر اثر جراحات وارده تلف می شد.
دکتر کیوان واحدی گفت: درمان آنتی بیوتیکی بز انجام شده و پس از طول درمان ۱۰ روزه این حیوان می تواند به طبیعت بازگردد.
شهرستان شاهرود با برخورداری از گونه‌های نادر حیات وحش و وجود مناطق حفاظت شده ای همچون خوش‌ییلاق و خارتوران به عنوان دومین منطقه بزرگ حفاظت شده در کشور، یکی از منابع بسیار غنی زیست محیطی محسوب می شود که حفاظت از آن توجه بیشتر مسئولان و همکاری مردم را می طلبد.

 
 
 
 
 
 
 
 
 

هیچ نظری موجود نیست: