۱۳۹۱/۱۰/۰۵

.دادستان کل کشور: آقای احمدی‌نژاد اسامی ۳۰۰ نفر را اعلام کنید

در خصوص اینکه ۳۰۰ نفر در ایران ۶۰ درصد منابع مالی را بلوکه کرده‌‎اند، طی نامه‌ای از رئیس جمهوری خواستار "ارسال فوری اسامی این افراد برای پیگرد قضایی شد."
آقای احمدی نژاد شنبه دوم دی ماه (۲۲ دسامبر) و در مصاحبه با شبکه یک تلویزیون ایران گفته بود: "برخی تخلف بانکی کردند و با وامی که برای سرمایه در گردش گرفته بودند، کارخانه خود را توسعه داده و ایجاد اشتغال و تولید کردند که البته ما اینها را همراهی می‌کنیم. اما کسی که پولی را گرفته، کالا را خریداری کرده و آن را در بازار به فروش رسانده اما وامش را به عقب انداخته، کار درستی انجام نداده است؛ که بخش مهمی از معوقات بانکی مربوط به این دسته از افراد است که اینها باید معوقات را برگردانند."
در بخشی از نامه آقای اژه‌ای که در خبرگزاری‌های ایران منتشر شده، آمده است: "اسامی بدهکاران بانکی دارای مانده مطالبات غیرجاری بالای ۱۰ میلیارد ریال از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران استعلام شده که تاکنون پاسخی دریافت نشده است، لذا ضرورت دارد دستور فرمایید در اسرع زمان ضمن ارائه اطلاعات اخیر‌الذکر، اسامی ۳۰۰ تن اعلامی از سوی حضرتعالی در اسرع زمان جهت پیگیری‌های قانونی به دادستانی کل کشور منعکس گردد."
آقای احمدی نژاد در مصاحبه تلویزیونی خود عنوان کرده بود: " امسال کمی سرعت را بالا بردیم؛ تمام کسانی را که در بازگرداندن معوقات بانکی درشت بودند، در جدول آوردیم و از بزرگترین‌ها شروع کردیم اما از جای دیگر تصمیماتی گرفته شد که فشار آوردند و سروصدا و داد و بیداد کردند که آنها هم پس زدند."
'اختیارات ویژه'
این در حالی است صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه در واکنش به سخنان آقای احمدی‌نژاد گفته: "الان دو سال است که دادستان کل کشور به بانک ها نامه زده است که معوقات را اعلام کنید، اما هنوز اعلام نکرده‌اند".
رئیس قوه قضائیه در سخنان خود تأکید کرد که نام بدهکاران بانکی به مسئولان این قوه اعلام نشده است و افزود: "آقایان لیست بلند بالا می‌آورند که ما می‌خواهیم سراغ این افراد برویم. من گفته‌ام که بگذارید قوه قضائیه تخلفات را احراز کند، بعد سراغشان بروید".
او در عین حال یادآوری کرد که بسیاری از بدهکاران بانکی به این دلیل نتوانسته‌اند بدهی‌های خود را به بانک‌ها بدهند که دولت به تعهدات خود در قبال آنها عمل نکرده است.
همچنین احمد توکلی، نماینده اصولگرای منتقد دولت در مجلس هم خواهان برگزاری جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی سخنان آقای احمدی نژاد شده است.
به گفته او، تأکید آقای احمدی نژاد بر ضرورت تمرکز در مدیریت اقتصادی به معنای تلاش او برای کسب اختیارات ویژه و خلاف قانون اساسی است.
مطالبات معوق بانک‌ها همان وام هایی است که بانک‌ها به افراد حقیقی و حقوقی داده‌اند اما اکنون نمی‌توانند طلب های خود را پس بگیرند.
بانک‌ها از چند سال پیش با کمبود منابع روبه رو هستند و سعی دارند تا به هر شکل ممکن دست کم بخشی از طلب‌های خود را وصول کنند اما آمار جدید نشان می‌دهد که طلب بانک‌ها نه تنها کاهش پیدا نکرده که بیشتر هم شده است.
کارشناسان اقتصادی می‌گویند که بسیاری از کسانی که وام گرفته‌اند به دلیل رکود اقتصادی قادر به پرداخت وام‌ خود نیستند.

هیچ نظری موجود نیست: