۱۳۹۰/۰۶/۳۰

ویکی‌لیکس به نقل از سلمان صفوی برادر رحیم‌ صفوی: کودتای انتخاباتی در بیت خامنه‌ای طراحی شده بود

سلمان صفوی برادر یحیی رحیم صفوی فرمانده سابق سپاه گفته که «کودتای سیاسی» در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ از سوی بیت علی خامنه‌ای طراحی شده بود.
براساس یکی از اسناد تازه منتشر شده «ویکی‌ لیکس» درباره ایران، آقای رحیم صفوی این مطلب را در نشستی محرمانه در لندن (۱۶ ژوئن سال ۲۰۰۹) مطرح کرده که گزارش آن به وزارت خارجه و  دفاع آمریکا فرستاده شده است.
این سند نشان می‌دهد که برادر مشاور عالی علی خامنه‌ای در دیدار با ناظران و دیپلمات‌های غربی به صراحت از وقوع کودتایی سیاسی در ایران با هدایت یکی از «نزدیکان» رهبر جمهوری اسلامی خبر داده است.
رئیس مرکز بین‌المللی مطالعات صلح که دفتر مرکزی آن در لندن است٬ در این دیدار اعلام کرده است نمی‌تواند نام فردی که در بیت علی خامنه‌ای «کودتای سیاسی» و سرکوب‌های خشونت‌بار در سال ۸۸ را طراحی کرده٬ فاش کند.
صفوی در عین حال از محمدعلی جعفری فرمانده سپاه پاسداران با عنوان طراح اصلی و هدایت کننده تقلب در انتخابات سال ۱۳۸۸ نام برده است.
وی همچنین اظهار داشته که بیشتر اعضای سپاه پاسداران با تقلب در انتخابات موافق نبودند و پس از دست‌کاری در نتیجه انتخابات به نفع احمدی‌نژاد٬ صف خود را از سپاه و بسیج جدا کرده‌اند.
صفوی در این دیدار که بر اساس سند یادشده، سفرای نروژ، اسپانیا و ژاپن نیز حضور داشته‌اند٬ گفته که وقایع انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ «کودتای نظامی» نبوده، چراکه بیشتر فرماندهان سپاه در این انتخابات و وقایع پس از انتخابات حضور نداشتد.
برادر مشاور عالی رهبر جمهوری اسلامی در عین حال اعتراف کرده که نیرو‌های بسیج در سرکوب خشونت‌بار مردم پس از اعلام نتیجه انتخابات دست داشته‌اند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفته که بیشتر مقام‌های دولتی و اعضای سپاه در ایران تمایل دارند آمریکا با تاکید بر موضوع حقوق بشر از اعتراض‌های مردمی حمایت کرده و از تثبیت «پیروزی» انتخاباتی احمدی‌نژاد جلوگیری کند.
سلمان صفوی کیست؟
سید سلمان صفوی برادر، سید یحیی رحیم صفوی فرمانده سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است. رحیم صفوی پس از محسن رضایی به مدت ده سال فرمانده سپاه بود که با نظر آیت الله خامنه‌ای جای خود را در سال ۱۳۸۶ به محمد علی جعفری داد. او در حال حاضر به عنوان دستیار و مشاور عالی فرماندهی کل قوا -آیت الله علی خامنه ای- در امور مربوط به نیروهای مسلح فعالیت می‌کند.
در سایت رسمی فرمانده سابق سپاه، برادرش اینگونه معرفی شده است: «فرزند دیگر خانواده سیدسلمان صفوى است که در لباس روحانیت مشغول خدمت مى‏باشد.»
یک منبع آگاه در گفت‌و گو با دویچه‌وله فارسی گفت: «سلمان صفوی از نزدیکان به سید مهدی هاشمی و از طرفداران آیت‌الله منتظری بود که پس از حوادث سال‌های نخست انقلاب که به دستگیری و محاکمه‌ی سید مهدی هاشمی (برادر داماد آیت‌الله منتظری) منجر شد مدتی در ایران به صورت مخفیانه زندگی می‌کرد و سرانجام مخفیانه از ایران خارج و در لندن اقامت گزید.»
وی می‌افزاید: «آقای صفوی سال‌ها بعد با گرفتن تضمین امنیتی به ایران سفر کرد. آخرین سفر او چندین ماه پیش بود. وی مثل بسیاری از طرفداران آیت‌الله منتظری و سید مهدی هاشمی، سابقه‌ی عضویت در سپاه را هم دارد.»
اما با مرور وب‌سایت «آکادمی مطالعات ایرانی لندن» به اطلاعات بیشتری می‌توان دست یافت. دکتر سید سلمان صفوی، نویسنده و کار‌شناس مسایل روابط بین‌الملل است. او در لندن اقامت دارد و مدیر آکادمی مطالعات ایرانی لندن (LAIS)، مدیر مرکز بین‌المللی مطالعات صلح (IPSC) و سردبیر مجله بین‌المللی «ترانسندنت فیلوسوفی» است که به زبان انگلیسی منتشر می‌شود.
مجله «ترانسندنت فیلوسوفی» مجله تخصصی مطالعات تطبیقی فلسفه و عرفان اسلامی و غربی است. این مجله از سال ۲۰۰۰ در لندن منتشر می‌شود.
در لیست کسانی که با بنیاد غیردولتی «قرن آینده» همکاری می‌کنند نام آیت الله صفوی از ایران به چشم می‌خورد که به نظر می‌رسد منظور آقای سلمان صفوی باشد. این بنیاد اعلام کرده که این افراد اعضای آن نیستند.
همچنین در وب سایت بنیاد قرن آینده به میزگردی با حضور حجت اسلام صفوی در تاریخ ۱۷ ژوئن ۲۰۰۸ با عنوان «سیاست غرب دررابطه با ایران» اشاره شده است. در این میزگرد دبیر اول سفارت‌خانه‌های آلمان، ژاپن، اسپانیا و همچنین تعدادی از دیپلمات‌های رده‌ی میانی بریتانیا حضور داشته‌اند.
 سید سلمان صفوی بر اساس گزارش‌های «ناظر مسایل ایران» در سفارت آمریکا در لندن، سلمان صفوی حداقل از سال ۲۰۰۶ با این سفارت‌خانه طرف صحبت و مشورت بوده است. آمریکا در کشورهای مختلف از «ناظر مسایل ایران» بهره می‌برد و این افراد موظف به دیدار با فعالان سیاسی و مدنی از طیف‌های مختلف هستند تا این دیدگاه‌ها و نظرات را به وزارت امورخارجه آمریکا منتقل کنند.
انتخابات مجلس نهم و نگرانی از تقلب
موضوع تقلب پس از اعلام نتایج دهمین انتخابات ریاست جمهوری از سوی مخالفان دولت مطرح شد. با این وجود رهبر ایران این مساله را با قاطعیت رد کرد.
این اولین بار نیست که یک فرد نزدیک به افراد بلندپایه در جمهوری اسلامی از دخالت مستقیم دفتر آیت الله خامنه‌ای در تغییر نتیجه‌ی انتخابات خبر می‌دهد. پیش‌تر در سال ۱۳۸۴ و در جریان برگزاری نهمین دوره‌ی انتخابات ریاست جمهوری، مهدی کروبی در نامه‌ای به رهبر ایران از دخالت فرزند وی، مجتبی خامنه‌ای، در انتخابات خبر داد. آقای کروبی همچنین بسیج و سپاه را به تلاش برای تغییر رای مردم متهم كرد.
همچنین در‌‌همان زمان هاشمی رفسنجانی دیگر نامزد ‌آن انتخابات، اعلام کرد: «بنا ندارم که در مورد انتخابات شکایت به داورانی که نشان دادند نمی‌خواهند یا نمی‌توانند کاری بکنند، ببرم و شکایت خود را همانند مورد قبل فقط در دادگاه عدل الهی مطرح می‌کنم.»
این در حالی که در جمهوری اسلامی شورای نگهبان که زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی فعالیت می‌کند مسوول رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی است. تضمین سلامت انتخابات یکی از شرایط اصلاح‌طلبان برای حضور در نهمین انتخابات مجلس شورای اسلامی است. درخواستی که با بی‌توجهی حکومت روبرو شده است.
انتشار اظهارات سلمان صفوی در حالی که رهبر جمهوری اسلامی پس از یک دوره‌ی بحرانی در صدد برگزاری «پرشور» انتخابات مجلس است، می‌تواند شرایط را برای حکومت ایران سخت‌تر کند.

هیچ نظری موجود نیست: