۱۳۹۸/۰۴/۱۵

دو زن به پرونده جاسوسی اتمی اسرائیل در ایران چه نقشی داشته اند؟

mussadWmn_070319.jpg
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفته است که چهار مرد و دو زن در ماجرای سرقت اسناد هسته ای ایران و انتقال آن از تهران به اسرائیل نقش داشته اند.
در این خبر آمده است: ادعای ربودن این اسناد که دو سال پیش صورت گرفته است، باعث موجی از تبلیغات منفی علیه برنامه هسته ای ایران شد. با این حال به تازگی ابعاد این عملیات جاسوسی از سوی مقامات اسرائیل بیان شده است.
نتانیاهو گفته است که این عملیات جاسوسی عامل اصلی خروج دونالد ترامپ از برجام بوده و باعث شده تا رئیس جمهور آمریکا برای تشدید فشارها علیه ایران توجیه شود.
اما نکته مهم در این پرونده، حضور دو زن در میان عوامل اجرایی عملیاتی است که نتانیاهو ادعا می کند انجام شده. برخی می پرسند، این دو زن چه کسانی هستند و در این عملیات چه نقشی داشتند؟
حالا بحث هایی درباره اینکه دو زنی که در پرونده سرقت اسناد هسته ای ایران دست داشته اند، در نقش همان پرستوها عمل کرده و حالا به سرزمین های اشغالی برگشته اند، مطرح شده است.
مثلا سارا معصومی خبرنگار بین‌الملل در توئیتی نوشته است: نتانیاهو و ریولین از عوامل موساد که به ادعای اسرائیل در عملیاتی، اسناد هسته‌ای ایران را به سرقت برده‌اند، تقدیر کردند. سوال: این خانم‌ها چه نقشی داشتند؟!
یوسی کوهن، رئیس موساد، سازمان اطلاعاتی اسرائیل، پیشتر گفته بود که دو زن و چهار مرد در داخل اسرائیل مسؤول طراحی عملیات و چگونگی انتقال اسناد به اورشلیم بوده اند. آگاهان می گویند که خود عملیات در شوراباد، همگی توسط افراد محلی انجام شده بود.
در مراسم غیرعلنی که هفته پیش در تل آویو برگزار شد، افرادی که این برنامه را طراحی و نظارت کرده بودند، به دریافت جایزه و نشان لیاقت نائل شدند.
در گزارش های پیشین آمده بود که به دنبال افشا شدن این جریان شمار نامعلومی از کارمندان مراکز اتمی و سپاه پاسداران و نهادهای امنیتی دیگر را مورد بازخواست و مورد تحقیق قرار دادند و اخیرا هم از اعدام یک یا چند نفر خبر دادند اما مشخص نکردند که با این جریان چه ارتباطی دارند.
آگاهان می گویند که در سرویس امنیت خارجی اسرائیل (موساد) زنان پا به پای مردان، به طراحی عملیات می پردازند و حتی در برخی موارد، ابتکارهای برجسته تری نشان می دهند و حساسیت و هوش و منطق زنانه را برای بررسی میزان عملی بودن و کم خطری طرح های اطلاعاتی، به کار می گیرند.

هیچ نظری موجود نیست: