۱۳۹۷/۰۸/۱۷

آمریکا از روسیه خواست مانع حملات اسرائیل به مواضع ایران در سوریه نشود

فرستاده ویژه آمریکا در امور سوریه ابراز امیدواری کرده است که روسیه مانعی برای حملات هوایی اسرائیل به مواضع ایران در سوریه ایجاد نکند. نیروی هوایی اسرائیل بارها نقاطی از خاک سوریه را مورد حمله هوایی قرار داده است. 


جیمز جفری، فرستاده ویژه آمریکا در امور سوریه گفته است که دولت این کشور از ارتش روسیه انتظار دارد تا رویکرد مثبت خود را در قبال اسرائیل ادامه داده و به ارتش این کشور اجازه دهد با حملات هوایی خود به مواضع ایران در سوریه، مانع از گسترش نفوذ ایران در نزدیکی مرزهای اسرائیل بشود.
خبرگزاری فرانسه روز چهارشنبه ۱۶ آبان (۷ نوامبر) با انتشار گزارشی از بیروت خبر از کنفرانس خبری جیمز جفری درباره سیاست آمریکا در قبال سوریه داده است. فرستاده ویژه آمریکا در امور سوریه از طریق تماس‌تلفنی به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ داده است.
خبرگزاری فرانسه تعداد حملات نیروی هوایی اسرائیل در خاک سوریه را صدها مورد اعلام کرده است. این خبرگزاری به نقل از مقامات ارتش اسرائیل نوشته است که نیروهای امنیتی اسرائیل  این اهداف را از جمله پایگاه‌ها و مواضع جمهوری اسلامی در سوریه اعلام کرده‌اند.
دولت اسرائیل جمهوری اسلامی ایران را متهم به آن ساخته که با پیشبرد سیاست خود بر آن است تا به طور درازمدت در سوریه حضوری نظامی داشته و بر نفوذ خود در این کشور بیفزاید.
موضع روسیه
پس از حمله پدافند هوایی ارتش سوریه به یک فروند هواپیمای روسیه در ماه سپتامبر، موضوع هماهنگ کردن حملات هوایی اسرائیل با مسئولان نظامی روسیه در سوریه الزامی شد.
جیمز جفری در این کنفرانس خبری از رویکرد مثبت روسیه در گذشته، در قبال حملات هوایی اسرائیل به مواضع ایران در سوریه سخن گفت و تاکید ورزید که دولت آمریکا انتظار دارد، روسیه هم‌چنان این سیاست را دنبال کند.

جیمز جفری، فرستاده ویژه آمریکا در امور سوریه
جیمز جفری، فرستاده ویژه آمریکا در امور سوریه
خبرگزاری فرانسه طرح این موضوع از سوی فرستاده ویژه دولت آمریکا در امور سوریه را در ارتباط با حادثه حمله به هواپیمای روسیه در ماه سپتامبر ارزیابی کرده است.
۱۵ شهروند روسیه در اثر این حمله کشته شده‌اند. دولت روسیه پس از این حادثه، از ارتش اسرائیل  انتقاد کرده بود که از هواپیمای روسیه برای پوشش حمله هوایی و استتار جنگنده خود بهره گرفته است. اسرائیل در همان زمان، این ادعا را تکذیب کرده بود.
روسیه پس از وقوع این حمله، موشک‌های دفاعی پیشرفته در اختیار ارتش سوریه قرار داد.
سفر نتانیاهو به مسکو
پس از تحویل موشک‌های دفاعی به ارتش سوریه، بنیامین نتانیاهو به روسیه سفر کرد و با مقامات آن کشور درباره الزام تداوم حملات هوایی به مواضع ایران در سوریه مذاکره کرد.
نخست وزیر اسرائیل در جریان سفر خود اعلام کرده بود که این کشور به ایران اجازه نخواهد داد در مرزهای اسرائیل پایگاه نظامی مستقر کند.
جیمز جفری، فرستاده ویژه آمریکا در امور سوریه در همین رابطه گفته است: «ما برای منافع حیاتی و مبرم اسرائیل تفاهم داریم و از آن کشور حمایت و پشتیبانی می‌کنیم.»
باید خاطر نشان ساخت که مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در ماه اکتبر در همایش گروهی از هواداران اسرائیل گفته بود که در صورت حضور ایران در سوریه، این کشور از مشارکت در بازسازی سوریه پس از پایان جنگ خودداری خواهد ورزید.

هیچ نظری موجود نیست: