۱۳۹۷/۰۷/۰۳

ترامپ: رهبران ایران به دنبال هرج‌ومرج، مرگ و ویرانی هستند

دونالد ترامپ در نطق خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به موضوع ایران پرداخت و گفت "مردم ایران به حق خشمگین‌اند که میلیاردها دلار از ثروت آنها به جیب حاکمان می‌رود و هزینه جنگ نیابتی در منطقه می‌شود". 


ترامپ نطق خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد را با ارائه آمارهایی درباره وضعیت اقتصادی آغاز کرد. او مدعی شد که آمریکا ظرف این دو سال، پیشرفت‌های بسیاری در حوزه‌های نظامی و اقتصادی داشته است.
تحریم‌ها و منزوی کردن ایران از محورهای سخنرانی ترامپ بود.
سخنرانی ترامپ دو بخش عمده داشت. در بخش نخست او به وضعیت اقتصادی و نظامی آمریکا پرداخت و مدعی شد که آمریکا ظرف این دو سال از پیشرفت بی‌سابقه‌ای برخوردار بوده است.
ترامپ مدعی شد چهار میلیون فرصت شغلی جدید در آمریکا ایجاد شده و از جمله ۵۰۰ هزار فرصت شغلی در عرصه تولیدی ایجاد شده است.
ترامپ گفت که میزان بیکاری در آمریکا به نازل‌ترین سطح خود ظرف ۱۵ سال گذشته رسیده است.
ترامپ در سخنرانی خود عنوان کرد که ایالات متحده از منظر نظامی از پیشرفت بسیاری برخوردار بوده و بودجه نظامی این کشور به شکل بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است. او از افزایش بودجه نظامی آمریکا در سال آینده میلادی خبر داد.
ترامپ گفت، توان نظامی آمریکا به این کشور امکان دفاع از مردم خود و همچنین مردم جهان را فراهم می‌سازد.
ترامپ از موفقیت دولت خود در تقویت صلح بین دو کره خبر داد و عنوان کرد که سال گذشته، او درباره خطراتی که امنیت جهان را به چالش کشیده و تهدید کرده سخن گفته است.
او گفت ظرف این یک سال، کره شمالی و رهبر آن کیم جونگ اون حاضر شده‌اند به فعالیت‌های هسته‌ای و موشکی خود خاتمه دهند.
ترامپ گفت که تا زمان نابودی کامل جنگ‌افزارهای هسته‌ای کره شمالی، تحریم‌ها علیه آن کشور ادامه خواهد یافت.
ترامپ از فعالیت‌های رهبر کره شمالی، کیم جونگ اون قدردانی کرد. او فعالیت‌های رهبران کره جنوبی و ژاپن برای استقرار صلح و ایجاد منطقه بری از جنگ افزارهای هسته‌ای را بسیار موثر دانست.
حمله به حکومت ایران
رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل حکومت جمهوری اسلامی را "دیکتاتوری فاسد" خواند. او گفت که مردم ایران برای سیاست‌های توسعه‌طلبانه حکومتشان هزینه سنگینی پرداخته‌اند. او گفت که رهبران ایران به دنبال هرج‌ومرج، مرگ و ویرانی هستند.
رئیس جمهوری آمریکا از همه کشورها خواست ایران را تا زمانی که سیاست‌های "خصمانه" تهران ادامه می‌یابند، منزوی کنند.
دونالد ترامپ تصریح کرد که کشورش به دولت‌های حامی تروریسم اجازه نخواهد داد، صاحب خطرناکترین تسلیحات شوند. رئیس جمهوری آمریکا گفت که هر راه حلی برای بحران سوریه باید شامل طرحی در ارتباط با ایران باشد.
ترامپ گفت کشورش کارزاری برای فشار اقتصادی بر ایران به راه انداخته است. او گفت که پس از برقراری مجدد تحریم‌های نفتی و بانکی در ۱۳ آبان‌ماه (۵ نوامبر) تحریم‌های دیگری هم علیه تهران وضع خواهد شد.
یکی از بخش‌های اصلی سخنرانی ترامپ متوجه ایران و حکومت جمهوری اسلامی بود. او گفت توافق هسته‌ای عملا منجر به تقویت نظامی ایران شد.
ترامپ گفت که حکومت ایران در سایه این توافق هسته‌ای موفق شد بودجه نظامی خود را ۴۰ درصد افزایش دهد.
بنا بر گفته او، جمهوری اسلامی ایران میلیاردها دلار در منطقه برای ایجاد آشوب سرمایه‌گذاری کرده است. او گفت مردم ایران به حق خشمگین‌اند که میلیاردها دلار از ثروت آنها به جیب حاکمان می‌رود و هزینه جنگ نیابتی در منطقه می‌شود.
ترامپ ایران را متهم به حمایت و پشتیبانی از تروریسم کرد و گفت بازگشت تحریم‌ها برای تغییر رویکرد ایران در منطقه است.
ترامپ ایران را مسئول ناآرامی و بی ثباتی در سوریه و یمن دانست.
ترامپ گفت جمهوری اسلامی ایران به حق حاکمیت کشورهای دیگر احترام نمی‌گذارد. او از کشورهای جهان خواست تا همه تلاش خود را برای منزوی کردن ایران به کار گیرند.
ترامپ گفت باید با اعمال فشارهای اقتصادی به ایران رژیم این کشور را وادار به تغییر رفتار کرد.
تحولات تاریخی در خاورمیانه
ترامپ از راه حل سیاسی برای بحران سوریه سخن گفت. ترامپ از سیاست خود در خاورمیانه به‌مثابه سیاستی سخن گفت که تغییراتی تاریخی در این منطقه ایجاد کرده است.
ترامپ گفت انتقال سفارت آمریکا به اورشلیم (بیت‌المقدس) و همچنین ایجاد اتحاد با عربستان سعودی برای مقابله با تروریسم محورهای این سیاست جدید بوده است.
ترامپ گفت کشورهای امارات متحده عربی، عربستان سعودی و قطر پذیرفته‌اند در راستای بازسازی سوریه کمک کنند.
ترامپ از اتحاد استراتژیک با شورای همکاری خلیج فارس، مصر و اردن برای مبارزه با تروریسم و ایجاد ثبات در منطقه سخن گفت.
ترامپ در عین حال تاکید کرد که آمریکا در برابر استفاده دولت اسد از جنگ‌افزارهای شیمیایی سکوت نخواهد کرد.
موضوع مهاجرت
ترامپ در دو بخش به موضوع مهاجرت در سخنرانی خود اشاره کرد. او درباره آمریکا گفت که احداث دیوار حائل در مرز این کشور با مکزیک باعث امنیت بیشتر در آمریکا شده است.
در مورد خاورمیانه نیز به تلاش‌های ترکیه و اردن برای پناه دادن به آوارگان سوری گفت که تلاش باید برای ایجاد امکانات ناظر بر اسکان دادن به پناهجویان در نزدیکی مرز سوریه باشد و چنین کاری عملا امکان انتقال این افراد به آن کشور را تسهیل خواهد کرد.
انتقاد به اوپک
ترامپ از سیاست‌های سازمان اوپک انتقاد کرد و مدعی شد که این سازمان به طور مصنوعی بهای این فرآورده را در بازارهای جهانی افزایش داده است.
ترامپ عنوان کرد که برخی از اعضای اوپک از حمایت و پشتیبانی آمریکا برخوردارند، اما به‌رغم آن تلاشی برای کاهش بهای نفت انجام نمی‌دهند.
ترامپ در عین حال از پروژه انتقال گاز روسیه به اروپا و به‌ویژه آلمان نیز انتقاد کرد.
وضعیت اسفناک اقتصادی ونزوئلا و پیامدهای منفی اقتصاد سوسیالیستی و همچنین نیاز از نو تعریف کردن پیمان‌های اقتصادی جهان در سایه جنگ تجاری حاکم از دیگر محورهای سخنرانی ترامپ بودند.
"ایران گزینه‌ای جز تغییر رفتار ندارد"
مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه ۳ مهر (۲۵ سپتامبر) شاهد دو سخنرانی مهم است. نخست دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا پشت تریبون رفت و پس از پایان سخنرانی او نگاه‌ها از جمله معطوف به سخنرانی حسن روحانی است.
رئیس جمهوری آمریکا پیش از سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل بار دیگر اعلام کرد که با مقام‌های جمهوری اسلامی تا زمانی که "لحن‌شان تغییر نکند"، ملاقات نخواهد کرد.
او گفت از داشتن روابط خوب با ایران استقبال می‌کند، "اما چنین چیزی فعلا رخ نخواهد داد". ترامپ می‌گوید جمهوری اسلامی ایران گزینه‌ای جز تغییر رفتار ندارد.

هیچ نظری موجود نیست: