۱۳۹۷/۰۵/۰۲

میدل ایست آنلاین: ترامپ سناریوی کره شمالی را برای ایران تکرار می کند

072318A_top.jpgمنبع: میدل ایست آنلاین / ترجمه تحریریه سایت دیپلماسی ایرانی - تهران

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده در واکنش به هشدارهای آتشین روز یکشنبه حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران هشدار داد که «دوباره ایالات متحده را تهدید نکن که چنان عواقبی را متحمل خواهی شد که نمونه اش را کمتر کسانی در طول تاریخ متحمل شده اند.» این تهدیدها و هشدارهای متقابل در زمانی انجام می شود که ایالات متحده حملات و فشارهای خود را علیه جمهوری اسلامی ایران افزایش داده است.
ترامپ در پیام توئیتری خود که روشن مستقیما خطابش به روحانی است، وی از حروف بزرگ انگلیسی استفاده کرد. روحانی روز یکشنبه به ترامپ هشدار داده بود که «با آتش بازی نکن» برای این که جنگ با ایران «مادر جنگ ها» خواهد بود. ترامپ در ادامه توئیتر خود نوشت: «ما دیگر آن کشوری نیستیم که حرف های جنون آمیز از خشونت و مرگ را تاب بیاوریم. مراقب باش.»
این حرف های آتشین که دو رئیس جمهور خطاب به یکدیگر رد و بدل کرده اند، به اعتقاد بسیاری از ناظران یادآور جنگ کلامی ترامپ با رهبر کره شمالی، کیم جونگ اون است که در ابتدا لحن تهاجمی به یکدیگر را شدید کردند اما سپس از شدت آن کاستند و دو رهبر در تاریخ 12 ژوئن در یک نشست تاریخی پای میز مذاکره نشستند.
از زمانی که امریکا رویه نزدیک شدن به کره شمالی را در پیش گرفته ایران هدف بزرگتر ترامپ شده و به سیبل حملات دولت امریکا آمده است. جواب توئیتری ترامپ به روحانی بعد از اظهارات مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا منتشر شد. پمپئو در سخنرانی خود در کالیفرنیا در جمع ایرانی های مقیم امریکا گفت که ایالات متحده از اعمال تحریم بر رهبران حکومت ایران واهمه ای ندارد. پمئو سپس ادعا کرد: «ایران مثل چیزی شبیه مافیا اداره می شود نه حکومت.» وی در سخنرانی اش به تفاوت طبقانی شدید اشاره کرد و ادعاهایی نسبت به درآمد مقامات ایران مطرح کرد.
در مه گذشته دونالد ترامپ اعلام کرد که ایالات متحده از توافق هسته ای با ایران که میان این کشور با امریکا، بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه و آلمان در سال 2015 امضا شده بود، خارج می شود و خواستار بازگشت تحریم ها با هدف از بین بردن برنامه هسته ای ایران شد.
این در حالی است که اروپایی ها همچنان بر حفظ توافق هسته ای تاکید دارند با وجود این که امریکا تهدید کرده است که شرکت هایی که در ایران فعال هستند یا با این کشور همکاری می کنند را مورد تحریم قرار خواهد داد.
بعد از خروج ایالات متحده از توافق هسته ای پمپئو مواضعی به شدت تند علیه ایران اتخاذ کرد و گفت که ایالات متحده شاید زمانی حاضر به رفع تحریم های ایران شود که این کشور به برنامه موشک های بالستیک خود پایان داده و به دخالت های خود در منازعات منطقه ای از یمن تا سوریه پایان دهد.
روحانی روز یکشنبه در سخنرانی خود که مستقیما از تلویزیون جمهوری اسلامی ایران پخش می شد، گفت: «نمی توانید به امنیت و منافع ملت ایران تعدی کنید.» اظهارات روحانی قبل از اظهارات پمپئو بیان می شد. در این سخنرانی روحانی بار دیگر تهدید خود مبنی بر بستن تنگه استراتژیک هرمز را تکرار کرد. تنگه ای که شریان حیاتی انرژی و نفت جهان است. روحانی خطاب به ترامپ همچنین گفت: «ما همیشه امنیت این تنگه را تامین کرده ایم، با آتش بازی نکن برای این که پشیمان می شوی.» روحانی همچنین گفت که «صلح با ایران مادر همه صلح ها خواهد بود و جنگ با ایران مادر جنگ ها.»
روز شنبه آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب جمهوری اسلامی ایران در دیدار با دیپلمات های ایرانی اظهار داشته بود که ایالات متحده به توافقاتی که خود امضا می کند پایبند نیست و گفته بود که «همان طور که در گذشته هم گفتم نمی توان به حرف و حتی امضای ایالات متحده اعتماد کرد برای همین مذاکره با آن فایده ای ندارد.»
روز یکشنبه پمئو در جمع ایرانیان مقیم امریکا گفت: «نمی ترسیم از این که مقامات ارشد ایران را هدف قرار دهیم.» اشاره او به تحریم هایی بود که واشنگتن علیه آیت الله صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران اعمال کرده است.
وی در ادامه افزود که ایالات متحده امیدوار است همه کشورهای جهان واردات نفت خود از ایران را تا ماه نوامبر به «کمترین میزان ممکن یعنی نزدیک به صفر» برسانند. وی هشدار داد اگر چنانچه کشورها این کار را نکنند خودشان از سوی امریکا تحریم خواهند شد. وی تاکید کرد، کار ما به همین ختم نمی شود و در ادامه ادعا کرد، «باید رهبران ایران، از جمله کسانی که در راس سپاه پاسداران ایران و سپاه قدس هستند هزینه سنگین تصمیم هایی که می گیرند را بپردازند.»

هیچ نظری موجود نیست: