۱۳۹۶/۰۱/۲۷

سالمندترین زن جهان در ۱۱۷سالگی درگذشت

اما مورانو زندگی در سه قرن و سختی‌های دو جنگ جهانی را تجربه کرده بود. او در اواخر ماه نوامبر ۲۰۱۶ تولد ۱۱۷ سالگی‌اش را جشن گرفته و به عنوان سالمندترین زن دنیا شناخته شده بود. اینک شمع زندگی او خاموش شده است.
 
Italien Verbania Emma Morano älteste Frau der Welt feiert 117. Geburtstag (picture-alliance/AP Photo/A. Di Marco) 
 
اما مورانو (Emma Morano)، پیرترین زن جهان درگذشت. به گفته پرستار خانم مورانو، او در شهر زادگاهش، وربانیا واقع در کشور ایتالیا در حالی که روی صندلی‌اش آرام خوابیده بود، از دنیا رفت.
اما مورانو متولد ۲۹ نوامبر سال ۱۸۹۹ بود و به عنوان آخرین انسانی شناخته شده بود که در قرن ۱۹ میلادی تولد یافته و هنوز زنده بود. بدین خاطر هم نام او در کتاب گینس ثبت شده بود که دربرگیرنده رکوردهای جهانی است.
ده‌ها سال زندگی به تنهایی
خانم مورانو زندگی راحتی را از سر نگذراند. بزرگترین عشق زندگی‌اش مجبور شد به جبهه‌های جنگ جهانی اول برود. او در آن جنگ خانمان‌سوز جانش را از دست داد. مورانو در سال ۱۹۳۸ از همسر خشن و پرخاشجویش جدا شد؛ امری که در جامعه کاتولیک آن زمان شهامت می‌طلبید و بس دشوار بود. اندک زمانی پیش از آن پسر خردسالش که تنها فرزندش بود، درگذشته بود. او از آن زمان تنها می‌زیست و هزینه زندگی‌اش را با کار به عنوان کارگر در کارخانه‌ای گونی‌سازی تأمین می‌کرد.
اما مورانو از سال گذشته دیگر نمی‌توانست به تنهایی کارهایش را انجام دهد؛ بیمار و نیازمند پرستار شده بود. او گفته بود که خانه کوچکش را بیست سال است که ترک نکرده است.

Italien Emma Morano im Alter von 117 gestorben (picture alliance/Photoshot) جشن ۱۱۷ سالگی اما مورانو
"رمز عمر طولانی"
اما مورانو معتقد بود که رمز عمر طولانی‌اش این است که هر روز دو تخم مرغ می‌خورد. او می‌گفت که پس از جنگ جهانی اول کمبود خون داشته و پزشکی به او خوردن روزانه سه تخم مرغ، دو عدد پخته و یک عدد خام را تجویز کرده است. مورانو تا پایان زندگی‌اش به تجویز پزشک عمل کرده و بدین ترتیب احتمالا ۱۰۰ هزار تخم مرغ در طول زندگی‌اش مصرف کرده است.
به نظر پزشک معالج خانم مورانو، عمر طولانی او دلیل ژنتیکی دارد. خواهران و برادران او نیز سالیان دراز زندگی کرده بودند. یکی از خواهران او در ۱۰۲ سالگی درگذشت.
پزشک اما مورانو درباره او می‌گوید که حتی در سنین بالا هم می‌توانست به روشنی فکر کند و مهم‌تر آنکه همواره شخصیت قوی‌اش را حفظ کرده و در مورد آنچه می‌خواست انجام دهد یا واگذارد، خود تصمیم می‌گرفت.
حال پس از درگذشت اما مورانو، خانم ویولت براون اهل جامائيکا که جشن تولد ۱۱۷ سالگی‌اش را در روز دهم مارس جشن گرفت، سالمندترین انسان جهان است.

هیچ نظری موجود نیست: