۱۳۹۵/۰۹/۱۷

بابا نوئل همه‌جا می‌رود، حتی به آبادان ..

Bildergalerie Reisewege von Nikolaus (picture-alliance/dpa/T. Warnack)
 
نام بابا نوئل با جشن کریسمس درآمیخته ‌است. بابا نوئل عمدتا یک پیرمرد چاق با ریش سفید بلند، لباس قرمز، عصا و میترا (کلاه اسقف‌ها) است که امسال در روز سه شنبه ششم دسامبر (۱۶ آذر) هدیه‌هایی را برای بچه‌ها می‌آورد.
 
St. Nikolaus Statue Demre (picture alliance/Arco Images GmbH)
 
بابا نوئل اشاره به نام یکی از کشیشان مسیحی به نام سنت نیکلا دارد که در قرن چهارم میلادی می‌زیست و از اهالی بیزانس بود. او به خاطر کمک و دادن هدیه به فقرا شهرت داشت. سنت نیکلا (نیکولاس) در ترکیه کنونی در منطقه دمره "Demre" (سواحل دریای مدیترانه) درگذشت. (عکس: مجسمه سن نیکولاس در دمره)
 
Bildergalerie Reisewege von Nikolaus
 
پس از مهاجرت هلندی‌ها به آمریکای شمالی نام سنت نیکلا به سانتا کلاوس "SANTA CLAUS" تغییر یافت.
 
Bildergalerie Weihnachtsmann rund um die Welt (picture-alliance/dpa)
 
واژه بابا نوئل که در زبان فارسی به کار برده می‌شود، برگرفته از اصطلاح فرانسوی پاپا نوئل (PapaNoël یا Père Noël) "پدر نوئل" است. (عکس: بابا نوئل در چین)
 
default
 
در آلمان به بابا نوئل "نیکلاوس" یا "وایناختس‌مان" (Weihnachtsmann) هم گفته می‌شود. در بیشتر کشورهای دنیا از نام انگلیسی - آمریکایی سانتا کلاوس برای بابا نوئل استفاده می‌شود. سن نیکولاس، بابا کریسمس و کریس کرینگل از دیگر نام‌های این شخصیت مذهبی است. (عکس: بابا نوئل در لاهور پاکستان)
 
Bildergalerie Reisewege von Nikolaus
 
کسی نمی‌داند چهره واقعی "سنت نیکلا، سانتا کلاوس یا بابا نوئل" چگونه بوده است، اما آنچه که در روز ششم دسامبر با لباس قرمز و سفید در خیابان‌ها دیده می‌شود، چهره‌ای تبلیغاتی است که آن را برای نخستین بار یک شرکت نوشابه فروشی آمریکایی در سال ۱۹۳۱ خلق کرد. (عکس مسابقه دو با لباس بابا نوئل در میشن دوورف واقع در براندنبورگ)
 
Bildergalerie Reisewege von Nikolaus
 
در فرهنگ عامیانه برای کودکان این گونه تعریف می‌کنند که بابا نوئل جایی در قطب شمال زندگی می‌کند و با نوعی سورتمه که قادر به پرواز است و توسط چندین گوزن کشیده می‌شود به همه شهرهای جهان می‌رود و به مناسبت سال نو میلادی به کودکان هدیه می‌دهد.
Elfenbeinküste Weihnachtsmann mit Kind vor dem Präsidentenpalast in Abuja (Getty Images/AFP/S. Kambou)
 
در آلمان در شامگاه ششم دسامبر (روز درگذشت نیکولاس) کودکان کفش‌های خود را تمیز می‌کنند و جلوی در قرار می‌دهند، به این امید که صبح روز بعد وقتی از خواب بیدار شدند هدایایی از او دریافت کرده باشند که معمولا یک شکلات به شکل بابا نوئل و هدیه‌ای کوچک است. (عکس: بابا نوئل در آبیجان پایتخت کشور آفریقایی ساحل عاج)
 
Bildergalerie Reisewege von Nikolaus
 
در کنگره سالانه بابا نوئل‌ها که در تابستان در کپنهاگ، پایتخت دانمارک، برگزار می‌شود، صدها مرد و البته در سال‌های اخیر زنان نیز از ۱۵ کشور گرد هم می‌آیند تا خود را برای این ‌روز آماده ‌کنند.
 
Bildergalerie Reisewege von Nikolaus
 
بابا نوئل و نیکولاس‌های شکلاتی از سال ۱۸۲۰ وارد بازار شدند. در آن دوران این شکلات‌ها کاملا دست‌ساز بودند، اما حالا در کارخانجات تولید می‌شوند. تنها در کارخانجات شکلات‌سازی آلمان ۱۵۰ میلیون نیکولاس برای این روزها تولید می‌شوند.
 
Bildergalerie Reisewege von Nikolaus
 
در بسیاری از مناطق کاتولیک نشین نیکولاوس یک نوکر هم دارد که در آلمان "روپرشت" نامیده می‌شود. وظیفه روپرشت "تهدید" کودکانی است که "مودب" نیستند. روپرشت آلمانی در فرانسه " Père Fouettard"، در هلند " Zwarte Piet"، در سوئیس " Schmutzli" و در اتریش و مناطقی از جنوب آلمان "Krampus" نامیده می‌شود.
Bildergalerie Reisewege von Nikolaus
 
در منطقه "برشتسگاردن" واقع در جنوب شرقی ایالت بایرن، هر سال در روزهای پنجم و ششم دسامبر (۱۵ و ۱۶ آذر) افراد در لباس‌هایی از پوست و پوشش کاه نیکولاس را با سرو صدا و داد و فریاد که برای راندن "ارواح خبیثه" است، همراهی می‌کنند. این رسم مردمان این منطقه از دوران پیش از مسیح به یادگار مانده و با آداب و رسوم مسیحیان ترکیب شده است.
Bildergalerie Reisewege von Nikolaus
 
این روزها بابا نوئل را همه‌ جا و با انواع و اقسام وسائل نقلیه می‌توان دید که خود را به کودکان می‌رسانند تا به آن‌ها شکلات و شیرینی برسانند. (عکس: بابا نوئل در ساحل دریای سرخ در مصر)
 
Bildergalerie Reisewege von Nikolaus
 
این بابا نوئل هم گویا خیلی عجله داشته و در منطقه‌ای که فقط سرعت ۵۰ کیلومتر در ساعت مجاز بوده، در تله دوربین پلیس افتاده است. پلیس آلمان اعلام کرده است که "با توجه به کمبود وقت و استرس بابا نوئل‌ها برای رسیدن به همه کودکان، به این بابا نوئل‌های خاطی فقط به طور شفاهی تذکر داده که سرعت مجاز را رعایت کنند و از جریمه آن‌ها صرف‌نظر کرده است".
 
Iran Nikolaus (Namehnews.ir)
 
در گذشته بابا نوئل به آبادان هم می‌رفت. عکس مربوط به باشگاه گلف آبادان و ورود بابا نوئل برای شاگردان مدرسه بین‌المللی به مناسبت سال نو مسیحی ۱۹۶۱‌(۱۳۴۰) در کنار هلی‌کوپتر شرکت نفت را نشان میدهد. منابع ایرانی در توضیح عکس نوشته‌اند: «آقای گودرزی مدیر و یکی‌ از قهرمانان گلف آبادان و پاپا نوئل که همان عکاس معروف آبادان با نام "ژرژ یونانی" است.»
 
Iran Nikolaus (Fararou)
 
مسیحیان ایران هم این روزها آرام آرام خود را برای جشن کریسمس آماده می‌کنند.
 

هیچ نظری موجود نیست: