۱۳۹۳/۰۸/۰۵

درهای پناهگاه زیرزمینی موسولینی به روی عموم باز شد


 تصویری از پناهگاه زیر زمینی موسولینی در رم

بنیتو موسولینی دو دهه بر ایتالیا حکومت کرد. حال یکی از خصوصی‌ترین عرصه‌های زندگی این دیکتاتور در معرض دید عموم قرار گرفته است. از این پس علاقه‌مندان می‌توانند از پناهگاه زیرزمینی وی در پایتخت ایتالیا دیدن کنند.
موسولینی، رهبر فاشیست ایتالیا، یکی از نزدیک‌ترین هم‌پیمانان دیکتاتوری رایش سوم آلمان به رهبری آدولف هیتلر بود. او از سال ۱۹۲۲ تا ۱۹۴۳ حکومت کرد. او هم مانند هیتلر پناهگاه‌های زیرزمینی مقاوم در برابر حملات هوایی داشت. حال اداره فرهنگ ایتالیا درهای پناهگاه موسولینی در شهر رم را ۷۴ سال پس از ساخت این بنا برای نخستین بار به روی بازدیدکنندگان عادی گشوده است.
رسانه‌های ایتالیایی به نقل از اداره فرهنگ نوشته‌اند که این تصمیم "نگاهی عمیق به یکی از تاریک‌ترین برهه‌های تاریخی ایتالیا" را ممکن می‌کند.


آدولف هیتلر (چپ) و بنیتو موسولینی
پناهگاه یادشده در اصل انبار شراب در زیرزمین یک ویلا بوده است؛ ویلایی متعلق به یک خانواده نجیب‌زاده ایتالیایی. موسولینی دستور داد این محل را برای اقامت او و خانواده‌اش آماده کنند. با آغاز جنگ جهانی دوم که در آن ایتالیای فاشیستی شانه به شانه آلمان نازی می‌جنگید، "دوچه" (پیشوا) در سال ۱۹۴۰ دستور داد پناهگاه را در برابر حملات هوایی مقاوم‌سازی کنند.
دیوارهای بتنی این پناهگاه بیش از یک متر ضخامت دارند و درهای آن در برابر نفوذ هوا عایق‌بندی شده‌اند. این تدبیر برای مقابله با حملات احتمالی با گازهای سمی اندیشیده شده بود. علاوه بر این در سال‌های دهه ۱۹۴۰ در زیرزمین پناهگاه‌هایی از این دست دستگاه‌هایی نصب می‌شد که از قرار معلوم می‌توانستند هوای سمی را تصفیه کنند. بازدیدکنندگان از پناهگاه بنیتو موسولینی در رم می‌توانند یکی از این دستگاه‌ها را هم ببینند.


ماسک‌های ضد گاز در پناهگاه زیرزمینی موسولینی

هیچ نظری موجود نیست: