۱۳۹۳/۰۱/۰۵

سرنوشت پرواز ام اچ ۳۷۰ روشن شد؛ سوالات زیادی باقی است

بستگاه مسافران پرواز ام اچ 370 از سرنوشت آن آگاه شده اند

بستگاه مسافران پرواز ام اچ 370 از سرنوشت آن آگاه شده اند
شانزده روز بعد از ناپدید شدن پرواز شماره ام اچ ۳۷۰ خطوط هوایی مالزی در مسیر کوالالامپور به پکن، نخست وزیر این کشور دوشنبه اعلام کرد که آن هواپیما در اقیانوس هند جنوبی سقوط کرده است.نجیب رزاق گفت که این نتیجه گیری تحلیل تازه تصاویر ماهواره ای است.این نقطه پایانی بر سردرگمی طولانی در مورد پروازی است که برای دو هفته اثری از آن نبود، با این حال همچنان سوالات زیادی در مورد اینکه چرا هواپیما اینقدر دور از مسیر اصلی سقوط کرده بی پاسخ است.اما در روزهای اخیر حداقل نشانه هایی از افتادن آن در آب های اقیانوس هند جنوبی ظاهر شده بود.به گفته آقای رزاق خطوط هوایی مالزی پیشتر خانواده های ۲۳۹ سرنشین هواپیما را از این اطلاعات آگاه کرده بود.
در پیامکی تلفنی که این شرکت برای خانواده ها فرستاده – و بی بی سی یک مورد آن را دیده - آمده است که در مورد از دست رفتن هواپیما و از میان رفتن مسافران "تردیدی وجود ندارد."از ۲۳۹ مسافر هواپیما ۲۲۷ نفر آنها شهروند چین بودند.
بستگان سرنشینان هواپیما درحالی که اعلامیه نخست وزیر مالزی را در هتلی در پکن می شنیدند با اندوه زیاد می گریستند و بعضی از آنها با برانکارهای پزشکی منتقل شدند.پرواز ۳۷۰ روز هشتم مارس ناپدید شده بود.
عملیات گسترده جستجو در روزهای اخیر بر مسیری در اقیانوس هند به سمت جنوب، جایی در فاصله ۲۵۰۰ کیلومرتی جنوبی غربی استرالیا، متمرکز بوده است.
در یک روز گذشته خدمه نیروهای هوایی استرالیا و چین مشاهده قطعاتی شناور را گزارش داده بودند.این اشیای شناسایی نشده در بخش های مختلف ناحیه مورد جستجو مشاهده شده است.

"سرنوشت این بوده"

نجیب رزاق
نخست وزیر مالزی دوشنبه آخر شب خبر را اعلام کرد 
نخست وزیر مالزی اعلامیه اش را در یک کنفرانس خبری دیروقت دوشنبه به وقت کوالالامپور قرائت کرد.
این اعلامیه بر تازه ترین تحلیل های شرکت ماهواره ای اینمارست بریتانیا و "شعبه تحقیق حوادث هوایی بریتانیا" استوار است.آقای رزاق گفت که این موسسات "نتیجه گیری کرده اند که ام اچ ۳۷۰ در طول یک مسیر جنوبی پرواز کرده بود و اینکه آخرین موقعیت هوایی آن جایی در میان اقیانوس هند در غرب پرت (شهری در جنوب غربی استرالیا) بوده است."
او گفت: "این یک ناحیه دورافتاده و دور از هرگونه محلی برای فرود است. بنابراین با اندوه و تاسف عمیق باید به اطلاعتان برسانم که براساس داده های تازه، پرواز ام اچ ۳۷۰ در جنوب اقیانوس هند به پایان رسید."آقای رزاق از خانواده ها خواست به حریم خصوصی خانواده های مسافران و خدمه احترام بگذارند و گفت انتظار آنها برای دریافت اطلاعات دردناک بوده و این خبر کار را سخت تر می کند.
خطوط هوایی مالزی بعدا گفت که از قبل اکثریت خانواده ها را یا به طور حضوری یا از طریق تماس تلفنی آگاه کرده بود و پیامک فقط به عنوان "راهی دیگر برای تماس با خانواده ها به کار گرفته شد.""سلامت عمر"، پدر یک مهندس ۲۹ ساله پرواز، که در آن هواپیما بود به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت بعضی اعضای خانواده های مسافران با شنیدن خبر با صدای بلند به گریه افتادند: "ما خبر فاجعه را می پذیریم. سرنوشت این بوده."

سوالات و سرنخ ها

تماس هواپیما با برج مخابرات و رادارها کمتر یک ساعت بعد از شروع پرواز بر فراز خلیج تایلند در مسیر پکن قطع شد.اما بعدا و پس از چند روز سردرگمی درحالی که هیچ اثری از لاشه هواپیما در خلیج تایلند نبود محققان در پی شواهد تازه برآمدند.
به تدریج روشن شد که هواپیما بعد از قطع تماس از مسیر اصلی، یعنی رو به شمال، برگشته و به سمت غرب حرکت کرده است.آن نتیجه گیری حاصل داده های بعضی رادارهای نظامی و همچنین اطلاعات ماهواره ای بود که گاه سیگنال هایی از بعضی قطعات هواپیما (مثلا موتور) دریافت می کنند.
هواپیمای خطوط مالزی
هواپیما از نوع بوئینگ 777 بود
 
شرکت اینمارست می گوید که ماهواره هایش سینگال هایی به اصطلاح "اتوماتیک" از هواپیما دریافت کرده بود.منابع مطلع به بی بی سی گفته اند که دریافت این سیگنال ها برای حداقل پنج ساعت بعد از ترک آسمان مالزی ادامه داشته که احتمالا به معنی ادامه پرواز هواپیما بوده است.
البته ماهواره ها براساس این سیگنال ها نمی توانستند مختصات دقیق جغرافیایی هواپیما را مشخص کنند.به هرحال تحلیل ها نشان می داد که هواپیما احتمالا در یکی از دو مسیر شمال غربی یا جنوب غربی به پرواز ادامه داده است.
نخست وزیر مالزی روز دوشنبه گفت که اینمارست در نهایت توانست با انجام محاسبات بیشتر سرنوشت پرواز را روشن تر کند. اینمارست گفت که این محاسبات بر یک شیوه کاملا بدیع مدل سازی استوار بود و برای همین وقت بیشتری گرفت.
این شرکت به بی بی سی گفت که محاسبات تازه شامل تجزیه داده های خیلی بیشتری بود و مهندسان تمام شنبه و یکشنبه را صرف بررسی پروازهای سابق بوئینگ های ۷۷۷ خطوط هوایی مالزی کردند.آنها این داده های ماهواره ای را با پرواز ام اچ ۳۷۰ مقایسه و نتیجه گیری کردند که به سمت جنوب رفته است.
تا جایی که مهندسان قادر به محاسبه بوده اند، هواپیما در ارتفاع بیش از ۳۰ هزار پایی به پرواز ادامه داده بود اما موقعیت نهایی آنها به دقت قابل محاسبه نبود.
اینمارست داده های تازه را روز یکشنبه به "شعبه تحقیق حوادث هوایی بریتانیا" داد تا پس از تصدیق علنی شود.اینکه چرا تماس هواپیما قطع شد و تغییر مسیر داد موضوع تحقیقات است. هنوز معلوم نیست که این حادثه عمدی بوده است یا نه.
آنچه که اکنون تقریبا روشن است اینکه احتمالا هواپیما در جایی که سوختش به پایان رسیده به دریا افتاده است.

هیچ نظری موجود نیست: