۱۳۹۱/۱۲/۰۴

گمرک آلمان چک طهماسب مظاهری را پس می‌دهد

اداره گمرک آلمان می‌گوید چک ۵۴ میلیون یورویی مکشوفه از چمدان طهماسب مظاهری، موردی قابل پیگرد ندارد و بازپس داده می‌شود. این چک صادره ونزوئلا در فرودگاه دوسلدورف نزد رییس پیشین بانک مرکزی ایران یافته شده بود.
چک بانک ونزوئلا به مبلغ ۳۰۰ میلیون بولیوار (۵۴ میلیون یورو)، در بازرسی‌های گمرکی فرودگاه دوسلدورف در چمدان دستی طهماسب مظاهری، وزیر پیشین اقتصاد و رییس سابق بانک مرکزی ایران پیدا شده بود.. ظاهرا مظاهری یک قرار مهم پزشکی درآلمان داشت و می‌خواست دو روز بعد به کاراکاس پرواز کند.
بررسی این چک و جوانبی که می‌توانست پشت چنین معامله نامعمولی قرار داشته باشد، یک ماه طول کشید. حال اداره گمرک آلمان می‌گوید که موضوع مجرمانه و قابل پیگردی در این ماجرا وجود ندارد. صبح روز جمعه (۲۲ فوریه/۴ اسفند) اعلام شد که تحقیقات در این زمینه به پایان رسیده و چک به صاحب آن پس داده می‌شود.
یک سخنگوی دایره جنایی گمرک آلمان اعلام کرده که در بررسی‌ها "تخطی از اصول قانونی" مشاهده نشد و "سوءظن اولیه پیرامون معامله‌ای غیرقانونی برطرف شده است."
از قرار معلوم، کارشناسان اطلاعاتی نیز به چیزی در مورد سابقه مجرمانه این رویداد نادر و عجیب دست نیافته‌اند.
وکیل طهماسب مظاهری دلیل حمل این چک توسط موکل خود را معاملات بین‌المللی دانسته است. وی گفته که مظاهری کارفرمایی خصوصی است که به انجام پروژه‌های بزرگ در سراسر جهان می‌پردازد. به گفته او، چک کشف شده در ارتباط با پروژه دولتی ساخت ۱۰ هزار آپارتمان در ونزوئلا بوده است.

طهماسب مظاهری در شهر دوسلدورف و در خیابان "کونیگس‌آله" نیز شرکتی دارد که به عنوان شرکت مشاور در زمینه مواد اولیه و ماشین‌الات صنعتی ثبت شده است. وکیل وی در مورد وضعیت کنونی این شرکت، پاسخی به خبرنگاران نداده است.
حجت‌الله سلطانی، سفیر ایران در کاراکاس به تلویزیون ونزوئلا گفته بود که این چک متعلق به شرکت ساختمانی کیسون بوده که اجرای پروژه آپارتمان سازی را بر عهده دارد. وی افزوده بود که مظاهری تنها واسطه حمل این چک و کمکی برای رساندن آن به دست گیرنده بود.
سلطانی تاکید کرده بود که مظاهری ضرورتی برای اطلاع گمرک آلمان از وجود این چک در کیف خود ندیده زیرا چک در ونزوئلا نقد می‌شده و خارج از این کشور اعتبار و ارزشی نداشته است.
طهماسب مظاهری در حال حاضر در ایران به سر می‌برد.
هنوز روشن نیست که آیا دادگاه علیه مظاهری به دلیل نفض قوانین گمرکی اقامه دعوی می‌کند یا خیر. طبق قوانین اتحادیه اروپا، کلیه مسافران باید همراه داشتن بیش از ۱۰ هزار یورو پول نقد را اطلاع دهند تا جلوی پولشویی و کمک مالی احتمالی به تروریست‌ها گرفته شود. البته حقوقدانان در این مورد اختلاف‌نظر دارند که یک چک نقد نشده نیز حکم پول نقد همراه مسافر را داشته باشد.

هیچ نظری موجود نیست: