۱۳۸۹/۰۵/۰۵

محکومیت عماد‌الدین باقی به حبس و محرومیت سیاسی

عمادالدین باقی، روزنامه‌نگار و بنیانگذار انجمن دفاع از حقوق زندانیان ایران، به یک سال حبس تعزیری و ۵ سال ممنوعیت از فعالیت در امور احزاب و رسانه‌ها و انجمن‌ها محکوم شد.
حکم محکومیت عمادالدین باقی، فعال حقوق بشر، پس از گذشت دو سال از محاکمه‌اش، اینک توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی صادر شده است. این حکم در مورد پرونده مربوط به فعالیت‌های انجمن دفاع از حقوق زندانیان است که باقی بنیان‌گذار آن بوده و ریاست آن را بر عهده داشته است.
باقی به عنوان رئیس انجمن دفاع از حقوق زندانیان متهم به تبلیغ علیه نظام و انتشار اسناد محرمانه دولتی از طریق همایش‌ها و سخنرانی‌ها از قول زندانیان بندهای امنیتی شده است. صالح نیکبخت، سخنگوی این انجمن که وکالت عمادالدین باقی را در مواردی دیگر بر عهده داشته و دارد، در مصاحبه با دویچه وله گفت، بخاطر آنکه خود عضو این انجمن بوده، نتوانسته از باقی در این پرونده دفاع کند. دادگاه حکم یک سال حبس تعزیری و ۵ سال ممنوعیت از فعالیت در امور احزاب و رسانه‌ها و انجمن‌ها را علیه باقی صادر کرده است.
قرار است دادگاه دیگری نیز در روز ۲۶ مرداد ماه به پرونده شکایت وزارت اطلاعات از عمادالدین باقی بپردازد. این پرونده بخاطر مصاحبه‌ای باز شده که عمادالدین باقی با آیت‌الله منتظری داشته و پس از مرگ این روحانی برای پخش تلویزیونی در اختیار فرستنده فارسی بی‌بی‌سی گذاشته است. باقی در پی انتشار این مصاحبه از ۷ دی ۱۳۸۸ به مدت ۶ ماه در حبس بود، ۵ ماه از این مدت را در سلول انفرادی گذراند. سایت اینترنتی جرس (جنبش راه سبز) می‌نویسد: «طرح مسایلی درباره زندانیان و اعدام از جمله موارد مشکل‌ساز در این مصاحبه بوده است.»
عمادالدین باقی از چهره‌های سرشناس فعال حقوق بشر بخصوص در زمینه مبارزه علیه مجازات اعدام و حقوق زندانیان است و چندین بار بخاطر مقاله‌های روشنگرانه و انتقادی خود حبس شده است.

هیچ نظری موجود نیست: