۱۳۹۸/۰۹/۲۹

راه‌اندازی کانال تجاری ایران ـ سوئیس؛ برن و واشنگتن "به توافق رسیده‌اند"

یک عضو اتاق بازرگانی تهران گفت، سوئیس و آمریکا بر سر راه‌اندازی کانال تجاری ایران ـ سوئیس به توافق رسیده‌اند. به گفته این فعال اقتصادی، این کانال تجاری که مخصوص واردات دارو و غذا است، "به‌زودی" راه‌اندازی خواهد شد.
به گفته عضو اتاق بازرگانی تهران، سوئیس و آمریکا بر سر راه‌اندازی قریب‌الوقوع کانال تجاری ایران ـ سوئیس به توافق رسیده‌اند کانال تجاری ایران ـ سوئیس برای واردات دارو و غذا در نظر گرفته شده است
رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران از راه‌اندازی قریب‌الوقوع کانال تجاری ایران ـ سوئیس که برای واردات دارو و غذا در نظر گرفته شده، خبر داد.
فریال مستوفی امروز پنجشنبه ۲۸ آذر (۱۹ دسامبر) به خبرگزاری دولتی ایرنا گفت: «سوئیس در دور قبلی تحریم‌ها کانالی برای مبادله کالاهای انسان‌دوستانه همچون غذا و دارو تاسیس کرده بود و از دفتر کنترل دارایی‌های خارجی خزانه‌داری آمریکا (اوفک) برای انجام این مبادلات مجوز داشت.»
به گفته این عضو اتاق بازرگانی تهران، اینک سوئیس در حال راه‌اندازی همان کانال سابق است و "مجوزهای لازم" را نیز از اوفک دریافت کرده است.
خانم مستوفی با بیان اینکه با وجود اعلام آمریکا مبنی بر عدم تحریم کالاهای انسان‌دوستانه "هیچ بانکی زیر بار مبادله مالی نمی‌رفت"، تصریح کرد که اینک «سوئیس، آمریکا و اوفک برای راه‌اندازی این کانال به توافق رسیده‌اند.»
این فعال اقتصادی در حالی از فعال شدن این کانال تجاری "در آینده بسیار نزدیک" خبر داده که دوشنبه گذشته نیز یک عضو دیگر اتاق بازرگانی تهران اعلام کرده بود، چند شرکت دارویی آمریکایی توانسته‌اند مجوزهای لازم برای صادرات دارو و غذا به ایران را از دولت ایالات متحده بگیرند. علی‌رضا کلاهی همچنین گفته بود که وزارت دارایی آمریکا با مبادلات مالی این شرکت‌ها با "دو بانک ایرانی" موافق کرده است.
فریال مستوفی در بخش دیگری از سخنان امروز خود تأکید کرد که کانال تجاری ایران ـ سوئیس به گفته او "مانند اینستکس نیست که با بدقولی اروپایی‌ها ملغی شود"، زیرا "از زمان رئیس جمهوری سابق آمریکا وجود داشته و ساختار آن فراهم است."
خانم مستوفی گفت «من چند روز گذشته از سفارت سوئیس مطلع شدم این اقدام در آینده بسیار نزدیک به وقوع می‌پیوندد.» سفیر سوئیس پیشتر گفته بود زمان راه‌اندازی کانال هنوز مشخص نیست.
مقام‌های جمهوری اسلامی همواره آمریکا را متهم می‌کنند که با اعمال تحریم‌ها مانعی جدی در برابر واردات دارو و غذا به ایران به وجود آورده‌اند. در مقابل اما دولت آمریکا بارها اعلام کرده که دارو و اقلام بشردوستانه را از تحریم‌های خود علیه ایران مستثنا کرده است.
از جمله برایان هوک، مأمور ویژه آمریکا در امور ایران، اواسط آبان‌ماه گذشته تأکید کرد که هدف تحریم‌های واشنگتن تنها "تغییر رفتار مخرب" جمهوری اسلامی بوده و اقلام بشردوستانه همچون دارو و غذا را شامل نمی‌شود.
اما دید‌ه‌بان حقوق بشر اوایل آبان‌ماه از محدود شدن شدید واردات کالاهای بشردوستانه مانند دارو به ایران به خاطر تحریم‌های آمریکا خبر داده و اعلام کرده بود که این امر مشکلاتی جدی را برای سلامتی شهروندان ایران به وجود آورده است.
پیش از گزارش این سازمان حقوق بشری، وزارت خزانه‌داری آمریکا طی بیانیه‌ای از ایجاد "مکانیزم جدیدی" برای تضمین تداوم صادرات کالاهای بشردوستانه به ایران، در کنار سیاست "فشار حداکثری" بر جمهوری اسلامی، خبر داده بود. وزارت خزانه‌داری آمریکا تأکید کرده بود که همچنان به ارسال نامحدود کمک‌های بشردوستانه برای مردم ایران که به گفته این وزارتخانه "۴۰ سال است از سوءمدیریت این رژیم فاسد رنج می‌برند" متعهد باقی خواهد ماند.

هیچ نظری موجود نیست: