۱۳۹۸/۰۹/۰۹

نگرانی اسرائیل: نمیتوانیم در برابر شلیک همزمان ۱۲۰۰ موشک رژیم ایران، دوام بیاوریم

رادیو اسرائیل - کارشناسان امور نظامی در اسرائیل ابراز نگرانی می کنند که اگر در صورت بروز جنگ با رژیم ایران، اسرائیل مورد حمله همزمان یک هزار و دویست موشک قرار گیرد، قادر به دفاع از خود نخواهد بود. اکنون مدتی است که بلندپایگان نظامی اسرائیل هشدار می دهند که رژیم ایران ممکن است برای انتقام جویی از اسرائیل، و یا حتی به عنوان یک خودکشی نظامی و سیاسی، و از روی یاس و نومیدی در مورد ادامه حکومت خود در ایران، حمله ای را علیه اسرائیل آغاز کند که با تعرض از سوریه، لبنان و نوار غزه همزمان باشد.
کارشناسان نظامی ارزیابی می کنند که در چنین صورتی ممکن است در ظرف یک روز حدود یک هزار و دویست موشک از چند طرف، به سوی اسرائیل شلیک شود و در چنین صورتی، اسرائیل نخواهد توانست همه آن ها را خنثی کند و ممکن است چندین موشک به خاک اسرائیل اصابت کرده و زیان جبران ناپذیری به وجود آورند.
حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران، و شما دیگری از فرماندهان سپاه بارها گفته اند که می توانند در ظرف چند دقیقه بیش از یک هزار موشک به سوی اسرائیل شلیک کنند. بی تردید چنین ادعایی اغراق آمیز است، ولی تردیدی نیست که رژیم ایران مدت مدیدی است برای اجرای این استراتژی برنامه ریزی می کند.
اسرائیل دارای سه سیستم خنثی کردن موشکی می باشد که انواع موشک ها با بردهای متفاوت و ارتفاعات مختلف را شامل می شود. ولی بی تردید، همه سامانه های دفاعی قادر به خنثی کردن یک باران موشکی نخواهد بود.
کارشناسان نظامی می گویند که رژیم ایران در چنین حمله گسترده موشکی، ممکن است در صدد براید منابع حیاتی اسرائیل و از جمله برق رسانی، تامین آب و رفت و آمد همگانی را فلج کند و یا به آن آسیب جدی وارد سازد.
احتمال دارد که این گونه ارزیابی ها، نشان درخواست غیرمستقیم وزارت دفاع و ارتش، برای دریافت بودجه های بالاتر می باشد. آگاهان می گویند که هم اکنون، نهادهای نظامی و امنیتی اسرائیل در انتظار برپایی دولت جدید هستند که بتواند اعطای بودجه بزرگتری به ارتش را تصویب کند.
بنیامین نتانیاهو نیز در سخنان اخیر خود، در رابطه با لزوم برپایی هرچه زودتر دولت آینده، گفته بود که باید بودجه ارتش را به نحو چشمگیری افزایش داد.

هیچ نظری موجود نیست: