۱۳۹۸/۰۶/۲۹

پنتاگون طیفی از گزینه‌های نظامی علیه ایران آماده کرده است

مقامات پنتاگون قصد دارند "طیفی وسیع از گزینه‌های نظامی" علیه ایران را برای تصمیم‌گیری به دونالد ترامپ ارائه کنند. آسوشیتد پرس نوشته است که این طرح شامل حمله به "فهرستی از اهداف بالقوه در ایران" است. 

default
به گزارش آسوشیتدپرس گروهی از مقام‌های پنتاگون که نخواسته‌اند نام آنها فاش شود طیفی از گزینه‌های نظامی علیه ایران را به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا ارائه می‌دهند. بنابر همین خبر این گزینه‌ها روز جمعه ۲۹ شهریور (۲۰ سپتامبر) در نشستی در کاخ سفید بررسی می‌شود. در این نشست "فهرستی از اهداف بالقوه در خاک ایران" برای حملات هوایی به دونالد ترامپ ارائه می‌شود.
طیف وسیع گزینه‌ها" در عین حال می‌تواند شامل "اقدامات نظامی، سیاسی و اقتصادی"،  و گزینه‌های نظامی از جمله "اقدامات پنهان مانند حمله سایبری" را دربرمی‌گیرد.
روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی پالایشگاه آبادان و پایانه جزیره خارک که مهم‌ترین پایانه صدور نفت ایران است را در شمار اهداف مورد نظر پنتاگون ذکر کرده است. این روزنامه همچنین به پایگاه‌های سپاه پاسداران، مراکز پرتاب موشک و پایگاه‌های نظامی خوزستان اشاره کرده و در ادامه نوشته است که این فهرست خیلی وقت پیش تهیه شده و سه ماه پیش هم که یک پهپاد آمریکایی به وسیله ایران سرنگون شد، برای بررسی به ترامپ ارائه شده بود که نهایتا به انصراف رئیس جمهور آمریکا از واکنش نظامی انجامید.
در ادامه گزارش آسوشیتدپرس آمده است که  فرماندهان نظامی آمریکا ضمن ارائه این طرح به ترامپ "هشدار" می‌دهند که پیامد اقدام نظامی علیه اهدافی در خاک ایران می‌تواند آغاز یک جنگ باشد.
جلسه‌ی روز جمعه امنیت ملی احتمالا اولین فرصت برای تصمیم گیری در مورد چگونگی واکنش ایالات متحده به حمله به یک متحد کلیدی این کشور در خاورمیانه است. همه این بحث‌ها در حالی مطرح می‌شود که همچنان در مورد میزان دخالت و شراکت ایران در حمله به تاسیسات آرامکو نظری قطعی اعلام نشده است. در همین رابطه، گزارش آسوشیتدپرس تصریح می‌کند که واکنش ایالات متحده در نهایت بستگی به این خواهد داشت که ارزیابی کارشناسان نظامی آمریکا که به عربستان اعزام شده‌اند در مورد منشاء حمله به تاسیسات آرامکو در روز شنبه گذشته چه خواهد بود.

هیچ نظری موجود نیست: