۱۳۹۷/۰۷/۰۸

یکبار دیگر آنگلا مرکل به دونالد ترامپ هشدار داد

Bildergebnis für ‫مرکل و ترامپ‬‎

مرکل و ترامپ در مواردی مقابل هم موضع گرفتند. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، علیه حملات بیشتر دونالد ترامپ رئیس‌جمهور ایالات‌متحده، به سازمان ملل به او هشدار داد. این هشدار در پی سخنرانی اخیر آقای ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک صورت گرفت.
آقای ترامپ هفته پیش در دومین حضورش در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل ایدئولوژی جهان‌گرایی را رد و از میهن‌پرستی دفاع کرد.
به‌گفته رئیس‌جمهور ایالات متحده "حکمرانی جهانی" شکلی از "اجبار و سلطه‌گری" است و"ملل مسئول باید مقابل آن بایستند."
دیدگاه خانم مرکل همچون دیدگاه دبیرکل سازمان ملل آنتونیو گوترش است که در مجمع عمومی به آقای ترامپ هشدار داد جهان امروز آشوب‌ناک است. آقای گوتریش پیش از آن نیز نسبت برگشت جنگ سرد هشدار داده بود.
خانم مرکل که دریک مبارزه انتخاباتی محلی در استان باواریا، آلمان شرکت کرده بود اضافه کرد که خراب کردن چیزی بدون اینکه جای آن چیزی ساخته شود، بسیار خطرناک است.
او یکبار دیگر از رویکرد چند جانبه‌گرایی نسبت سازوکارهای جهانی دفاع کرد و گفت باور دارد که راه‌حل برای مشکلات جهان چندجانبه‌گرایی است.
خانم مرکل افزود آقای ترامپ نمی‌تواند امکان راه‌حل‌های برد-برد را ببیند و افزود او تنها در مذاکرات بین المللی تنها یک برنده می‌بیند.
این نخستین باری نیست که خانم مرکل به رئیس‌جمهور ایالات متحده هشدار می‌دهد. پیش از این نیز در رابطه با وضع تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم به آمریکا هشدار داد که جنگ تجاری برنده نخواهد داشت.
او گفته بود که اقدام آمریکا در این زمینه می‌تواند به جنگ تجاری منجر شود که برنده‌ای ندارد و همگان از آن متضرر خواهند شد.
همچنین در یک مورد دیگر بین صدراعظم آلمان و رئیس‌جمهور ایالات‌متحده بگومگویی پیش آمد.
ماجرا از این قرار بود که خانم مرکل یک روز پس از نشست سران هفت قدرت اقتصادی جهان (جی ۷) که نتوانست آمریکا را به توافق اقلیمی پاریس پایبند کند، گفته بود آمریکا دیگر متحد خیلی قابل اعتمادی نیست و اروپا باید سرنوشتش را خود به دست بگیرد.
در مقابل این گفته، آقای ترامپ در توییتی نوشت کسری تراز بازرگانی آمریکا و آلمان برای آمریکا "خیلی بد" است و خواستار آن شد که دولت آلمان بودجه بیشتری به ناتو بپردازد.

هیچ نظری موجود نیست: