۱۳۹۷/۰۵/۲۰

دریافت تابعیت آلمانی با حفظ تابعیت قبلی


رسانه‌های آلمان با استناد به داده‌های اداره آمار این کشور گزارش داده‌اند که در سال گذشته ایرانی‌ها، سوری‌ها ، افغان‌ها، مراکشی‌ها و نیجریه‌‌ای‌ها گذرنامه کشور مبدا خود را همزمان با دریافت تابعیت آلمان از دست نداده‌اند.
طبق این آمار از ۱۱۲ هزار و ۲۱۱ نفر که به آنها تابعیت آلمانی اعطاء شده ۶۸ هزار و ۹۱۸ نفر یعنی بیش از ۶۱ درصد تابعیت قبلی خود را هم حفظ کرده‌اند. این رقم هیچوقت تا این حد زیاد نبوده است.
کسانی که تابعیت آلمان را گرفته‌اند برای همیشه آن را حفظ می‌کنند و حتی با دارا بودن گذرناه قبلی خود نیز دیگر خارجی به حساب نمی‌آیند.
بخش جالبی که در گزارش اداره آمار آلمان آمده این است که از ۳۹ هزار شهروند اتحادیه اروپا ۹۹ درصد تابعیت و گذرنامه قبلی خود را محفوظ نگه داشته‌اند.
وضعیت پناهجویان و ایرانیان
وضعیت پناهجویانی که تقاضای پناهندگی آنها در آلمان مورد قبول واقع شده هم در مسئله گرفتن حق تابعیت تغییر پیدا کرده است. این پناهجویان برای گرفتن تابعیت آلمانی دیگر نیازی به ترک تابعیت کشور مبداء خود ندارند.
در سال گذشته میلادی ۲۶۸۹ نفر ایرانی تابعیت آلمان را گرفته‌اند. بر اساس داده‌های اداره آمار آلمان هیچ‌یک از این افراد گذرنامه ایرانی خود را پس نداده‌اند.
اما فقط ایرانی‌ها نبودند که گذرنامه خود را حفظ کردند، بلکه شهروندان کشورهای دیگر از جمله ۲۴۷۹ سوری، ۲۴۰۰ افغان، ۲۳۹۰ مراکشی، ۱۲۹۴ لبنانی، ۱۱۲۵ تونسی، ۹۵۴ نیجریه‌ای و ۴۶۲ الجزایری هم گذرنامه قبلی خود را در سال ۲۰۱۷ در حین دریافت تابعیت آلمانی حفظ کرده‌اند.
وضعیت عراقی‌ها کمی متفات بوده است. از ۳۴۸۰ عراقی که به آنها تابعیت آلمان اعطاء شده حدود ۸۸ درصد تابعیت قبلی خود را حفظ کرده‌اند.

هیچ نظری موجود نیست: