۱۳۹۴/۰۵/۰۷

موگرینی؛ از مانتو پوشیدن در تهران تا...

 فدریکا موگرینی؛ زنی سیاستمدار، جوان و در عین حال زبر و زرنگ. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا حتی قبل از این که به تهران بیاید هم برای ما ایرانی ها چهره ای آشنا بود. در این یکی دو سال اخیر این دیپلمات جوان ایتالیایی یک پای ثابت میتینگ های ظریف با اعضای گروه 1+5 بوده است. حالا که او به ایران آمده، شاید خیلی ها بخواهند کمی بیشتر درباره او بدانند.
 
 
به گزارش خبرآنلاین قبل از اینکه سر اصل مطلب برویم، باید به نحوه لباس پوشیدن موگرینی در ابتدای ورود به ایران اشاره کنم. او تقریبا از یک لباس شبیه مانتو استفاده کرد و همچنین از یک شال صورتی رنگ.
 
 
موگرینی روز دوشنبه در عربستان هم از پوششی مناسب استفاده کرده بود. به هر حال، او در همان اولین قدم، به پروتکل های دیپلماتیک احترام گذاشت و این نشان از تیزهوشی و سواد دیپلماسی او دارد. هر چه نباشد او فلسفه علوم سیاسی خوانده و البته موضوع رساله دکترایش هم درباره رابطه دین با سیاست در اسلام است.
 حالا کمی بیشتر درباره موگرینی؛ او یک خرداد ماهی است و در بیست و ششمین روز از سومین ماه بهار و در سال 1352 در پایتخت ایتالیا به دنیا آمده است. وقتی نگاهی به 26 خرداد ماه (16 ژوئن) در تقویم می اندازیم به یکی دو تا رویداد مهم بر می خوریم. روز به دنیا آمدن موگرینی با پذیرش دین مسیح توسط امپراتوری روم و پایان کشتار 300 ساله مسیحیان همراه شده است. همچنین در این روز ، دریانوردان اسپانیایی سرزمین آرژانتین را کشف کردند.
 خب برویم سراغ زندگی شخصی خانم موگرینی؛ فدریکا دختر آقای فلاویو موگرینی، کارگردان و طراح صحنه ایتالیایی است. فدریکا در دبیرستان لوکرتیوس کارو در رم ، تحصیلات ابتدایی خود را به پایان رساند و بعد برای تکمیل دانسته هایش، رشته علوم سیاسی را انتخاب کرد و به دانشگاه لاساپینزا رم رفت. جایی که او با معدل ممتاز فارغ التحصیل شد. بعد از دانشگاه هم با متئو رِبِزانی ازدواج کرد. همسر موگرینی فرزند یک سرهنگ ارتش است. آنها دو دختر دارند. کاترینا در سال 2005 به دنیا آمده و دختر کوچکترشان، مارتا در سال 2010 ؛ داشتن دو فرزند کوچک 10 و 5 ساله حسابی او را در جریان آخرین دور از مذاکرات هسته ای که در وین برگزار شد، به دردسر انداخت!
موگرینی تا حالا چند حزب عوض کرده است؛ آن اوایل و در ابتدای فعالیت های سیاسی اش، به عضویت حزب کمونیست ایتالیا در آمد و بعد از بررسی چند حزب دیگر، دست آخر حزب دموکرات را برای ادامه فعالیت هایش انتخاب کرد.
 فدریکا موگرینی با نژاد پرستی و همجنس گرایی، از اساس مشکل دارد و یکی از منتقدان همیشگی این دو موضوع بوده است.
یکی دیگر از نکات جالب درباره موگرینی این است که او سومین زن در تاریخ ایتالیاست که به صندلی وزیر خارجه کشور چکمه می رسد.

هیچ نظری موجود نیست: