۱۳۹۷/۰۶/۰۲

پایان پروازهای "بریتیش ایرویز" و "ایرفرانس" به ایران

در پی تحریم‌های آمریکا علیه ایران دو شرکت هواپیمایی "بریتیش ایرویز" و "ایرفرانس" پروازهای خود به ایران را قطع می‌کنند. سفیر جمهوری اسلامی ایران در بریتانیا، در یک پیام توییتری تصمیم بریتیش ایرویز را مایه تاسف خواند. 

default
شرکت هواپیمایی "بریتیش ایرویز" روز پنج‌شنبه (۱ شهریور / ۲۳ اوت) اعلام کرد که آخرین هواپیمای این شرکت در تاریخ بیست و دوم سپتامبر در تهران به زمین خواهد نشست و آخرین هواپیمای این کشور روز ۲۳ سپتامبر سال جاری میلادی (۲۰۱۸) از ایران به مقصد لندن پرواز خواهد کرد.
این شرکت هوایی اعلام کرد که به این ترتیب پرواز هواپیماهای مسافری این شرکت در مسیر لندن- تهران پایان خواهد یافت. بریتیش ایرویز در ارتباط با دلیل این اقدام اعلام کرد که این پروازها از نظر اقتصادی مناسب نبوده‌اند.
یکی از سخنگویان ایرفرانس، شرکت هوایی فرانسه، نیز اعلام کرد که پروازهای این شرکت به تهران در تاریخ ۱۸ سپتامبر سال جاری میلادی قطع خواهد شد. این سخنگو توضیح داد که دلیل قطع پروازها مقرون به صرفه نبودن پروازها بوده است.
ایرفرانس که پس از انقلاب اسلامی پروازهایش به تهران را متوقف کرده بود، از تابستان سال ۲۰۱۶ بار دیگر پروازهای خود به تهران را آغاز کرد. بریتیش ایرویز نیز پس از توافق اتمی گروه موسوم به ۵+۱ با ایران پروازهای خود را به تهران آغاز کرد.
واکنش ایران به تصمیم بریتیش ایرویز
حمید بعیدی نژاد، سفیر جمهوری اسلامی ایران در بریتانیا، در یک پیام توییتری تصمیم بریتیش ایرویز را با توجه به تقاضای مسافران این خط مستقیم، مایه تاسف خواند و گفت تقاضا برای پرواز در خطوط تهران- لندن همچنان بالاست.
بعیدی نژاد در ادامه گفت: «امیدواریم ایران ایر با داشتن سه پرواز هفتگی مستقیم به لندن بتواند از فرصت استفاده و جای خالی بریتیش ایرویز را پر کند.»
آغاز تحریم‌ها و خروج بسیاری از شرکت‌های غربی از ایران
دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، هشتم ماه مه (۱۸ اردیبهشت) خروج آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران را اعلام کرد. دور نخست تحریم‌ها ۱۵ مرداد گذشته از جمله در حوزه‌های خرید و تهیه دلار توسط جمهوری اسلامی، تجارت طلا و فلزات گرانبها و خودروسازی، آغاز شد. ۱۳ آبان‌ماه سال جاری میلادی (۲۰۱۸)  نیز تحریم‌های آمریکا در حوزه نفت و انرژی و مبادلات بانک مرکزی ایران اعمال خواهد شد.
ترامپ از تحریم‌های ایران به عنوان "جدی‌ترین" تحریم‌هایی یاد کرده که تا کنون علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال شده است. او در یک پست توییتری از سایر کشورها خواست از این سیاست آمریکا پیروی کنند و تهدید کرده بود که "هر کس با ایران معامله کند، نمی‌تواند با آمریکا معامله کند".
خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌های این کشور علیه ایران، با مخالفت کشورهای اتحادیه اروپا مواجه شده است، اما به‌رغم تأکید این اتحادیه بر تلاش در جهت حفاظت از شرکت‌های اروپاییِ طرف معامله با ایران، تاکنون بسیاری از این شرکت‌ها از توقف فعالیت‌های خود در ایران خبر داده‌اند.

هیچ نظری موجود نیست: