۱۳۹۶/۰۹/۱۴

نتانیاهو ایران را با آلمان نازی مقایسه کرد

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، ایران امروز را با آلمان دوران فاشیسم مقایسه کرد. او در یک سخنرانی ویدیویی خطاب به موسسه تحقیقاتی سابان در واشنگتن گفت: «این دو رژیم در دو مورد مهم شبیه هم هستند.»


بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در این سخنرانی ویدیویی خطاب به موسسه تحقیقاتی سابان «مرکز سیاست‌گذاری برای خاورمیانه» در واشنگتن در توضیح دو مورد مهمی که دو رژیم ایران و آلمان نازی را به هم شبیه می‌کند گفت: «نخست تلاش بی‌گذشت برای تحمیل جباریت و ترور به انسان‌ها و دوم تلاش برای کشتن یهودیان.»
نخست وزیر اسرائیل در ادامه گفت او به این دلیل زیاد در باره ایران سخن می‌گوید، زیرا تاریخ را می‌شناسد. او افزود: «وقتی جباران به نابودی خلق من فرامی‌خوانند، آنها را باور می‌کنم. وسعم به این تجملات نمی‌رسد که به تهدیدهای آنها به نسل‌کشی بی‌اعتنایی کنم».
پیشتر محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی نیز رژیم ایران را با نازی‌های آلمان مقایسه کرده و گفته بود که ایران تلاش می‌کند در خاورمیانه کشتار به راه اندازد.
البته این مقایسه‌ی نتانیاهو برای نخستین بار نیست. او در گذشته نیز ایران را با رژیم نازی آلمان مقایسه کرده بود. نخست وزیر اسرائیل در روز یادبود هولوکاست در آوریل ۲۰۱۵ نیز گفته بود: «همان‌گونه که نازی‌ها با از بین بردن تمدن و گسترش نژاد برتر به پاک‌سازی یهودیان دست زدند، امروز ایران می‌خواهد منطقه را تحت کنترل خود قرار دهد و با گسترش قدرت خود دولت یهودی را نابود کند.»
بزرگ‌ترین منتقد برجام
نتانیاهو بزرگ‌ترین منتقد توافق هسته‌ای (برجام) میان ایران و گروه موسوم به ۵+۱ است. پس از ۱۳ سال مناقشه بر سر برنامه اتمی ایران، سرانجام ایران و پنج کشور عضو شورای امنیت و آلمان (گروه ۵+۱) در ژوئیه سال ۲۰۱۵ به توافق هسته‌ای دست ‌یافتند.
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در ادامه گفت اسرائیل مانع ادامه حضور نظامی ایران در سوریه خواهد شد و به ایران اجازه نخواهد داد تا سلاح‌های هسته‌ای تولید کرده و در سوریه مورد استفاده قرار دهد.
نتانیاهو هشدار داد که توافق هسته‌ای میان ایران و گروه موسوم به ۵+۱ به ایران این امکان را خواهد داد که طی ۱۰ سال به طور مخفیانه زرادخانه‌ای از سلاح‌های مختلف اتمی تولید کند.
نتانیاهو سپس به موضع دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در باره برجام پرداخت و گفت ترامپ شرایطی را بوجود آورده است تا این توافق را تصحیح کند. در چنین شرایطی  مقامات اروپا  و آمریکا نباید این موقعیت را از دست بدهند.
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و متحد بزرگ اسرائیل این توافق را "بدترین معامله تاریخ آمریکا" خوانده و در ماه اکتبر در گزارشی که هر ۹۰ روز باید به کنگره بدهد، پای‌بندی ایران به این توافق را تایید نکرد.

هیچ نظری موجود نیست: